YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölenler gayrimüslim olsaydı BM seyirci kalır mıydı?
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Birleşmiş Milletler'e (BM) seslenerek, “Acaba Suriye’de ölenler gayrimüslim olsaydı Birleşmiş Milletler bu kadar, bu olaya seyirci kalır mıydı? Kalamazdı.” dedi.
Ölenler gayrimüslim olsaydı BM seyirci kalır mıydı?
25 Eylül 2013 / 14:05 Güncelleme: 25 Eylül 2013 / 14:06

Bakan Bozdağ, Güneşli’deki Retaj Royale Hotel’de düzenlenen 'Halk İradesine Darbe Karşısında Dünyanın İmtihanı’ konulu konferansa katıldı. Çok sayıda Arap katılımcının da yer aldığı konferansta, Mısır’daki son durum değerlendirildi.

Konferansta bir konuşma yapan Bozdağ, “Adil yapı ortaya konmuş olsa, emin olun bugün Suriye’de 110 bin kişiden fazla kişinin ölmesini insanlar canlı yayında seyretmezler, bunların karşısında hissisiz duramazlar. Ama görüyoruz ki buradaki farklı bir duruştur. Zaman zaman şunu soramadan edemiyorum, acaba Suriye’de ölenler gayrimüslim olsaydı Birleşmiş Milletler bu kadar bu olaya seyirci kalır mıydı? Kalamazdı. Biz onun için insana dil, din eksenli, insana ve insanın haklarına bakışı sorgulamamız lazım.” ifadelerini kullandı.

“BM sadece ölü sayıyor"

Bozdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyanın neresinde öldürülen bir insan dini, dili, rengi, mezhebi ne olursa olsun bir insandır. Hepimiz öldüren insanların yanında, öldürülenlerin karşısında bütün uluslararası toplum olarak ortak tavır koyması lazım. Öldürmenin dini, dili, mezhebi, olmaz, olamaz.

O yüzden BM bu noktada insanların hakkını, hukukunu korumak için ortaya konulmuş bir yapı. Suriye’de bu kadar ölü var, öldürme var. Çok açık, BM’nin orada yaptığı sadece ölüleri saymaktan ibaret. Kaç kişi öldü merak ediyorsanız, sahih bilgiler BM’de var. Oradan alabilirsiniz. BM’nin görevi bu mu? Dünya 5 ülkenin ağzına bakıyor. Dünya 5 ülkeden mi ibaret? Öyle ise uluslararası bir düzlemde de adil yapılanma yok.”

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler