YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öldürülen Malki'nin ortağı Erkohen'i de 5 milyon d
Öldürülen Malki'nin ortağı Erkohen'i de 5 milyon d
Öldürülen Malki'nin ortağı Erkohen'i de 5 milyon d
28 Ağustos 2008 / 08:10 Güncelleme: 28 Ağustos 2008 / 00:00

Nesim Malki cinayetinin kilit ismi Erol Kohen'i 5 milyon dolar karşılığında yurtdışına çıkardığı ileri sürülen eski polis müdürü Adil Serdar Saçan'ın, ifadeleriyle Ergenekon'u ortaya çıkaran Tuncay Güney'i de Türkiye'den gönderdiği ileri sürüldü.

İşadamı Nesim Malki cinayetinin kilit ismi Erol Erkohen'i 5 milyon dolar karşılığında yurtdışına kaçırdığı ileri sürülen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi eski müdürü Adil Serdar Saçan, verdiği ifadelerle Ergenekon örgütünün ortaya çıkmasında önemli bir rol oynayan gazeteci Tuncay Güney'i de Türkiye'den uçurdu.


PASAPORTU SAÇAN VERDİ


2001'de bir dolandırıcılık olayı nedeniyle gözaltına alınarak Organize Şube'de Adil Serdar Saçan tarafından sorgulanan Tuncay Güney, ifadesinde Ergenekon terör örgütü hakkında önemli bilgiler verdi. Daha sonra Kanada'ya yerleşen Güney, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili gazetemizde yayınlanan röportajında “Bana işkence yapan emniyet müdürü, pasaport ve kimlik verip yurtdışına çıkmamı sağladı. Çünkü kalsaydım birilerinin başı yanacaktı' dedi.


İşkence altında alınan ifadeleriyle Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı davasının açılmasını sağlayan Tuncay Güney'i yurtdışına gönderen Adil Serdar Saçan'ın şimdiye kadar konuyla ilgili sessiz kalmayı tercih etmesi dikkat çekti.


Tutuklanan Ergenekon yöneticilerinden emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün evinde ele geçirilen bir belgede Saçan'ın işadamı Nesim Malki cinayetinin kilit ismi Erol Erkohen'i 5 milyon dolar kaşlığında yurtdışına kaçırdığı ileri sürülmüştü. Belgede, Saçan'ın, hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulan Erol Erkohen'e bu bilgiyi sattığı iddia edilmişti.


ERKOHEN SON ANDA KAÇTI


Ekim 1998'de Nesim Malki cinayeti ile ilgili soruşturma sırasında 'Yurtdışına çıkma yasağı' konmadan birkaç saat önce İsrail'e kaçan Malki'nin ortağı Erol Erkohen'in cinayeti çözecek önemli bilgilere sahip olduğu ileri sürülüyor.


İLGİLİ HABER ÇİN TIKLAYIN


Eski polis Saçan'ın adı rüşvet çarkında dönüyor

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler