YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öldü sanarak beklettiler
Van’ın Özalp ilçesindeki patlamada yaşamını yitiren 13 yaşındaki Oğuzcan Akyürek toprağa verildi. Vahim olaydan geriye cevap bekleyen sorular kaldı.
Öldü sanarak beklettiler
27 Mayıs 2010 / 07:35 Güncelleme: 27 Mayıs 2010 / 07:46

Kışlanın dışındaki patlamamış bombayla oynarken ölen 13 yaşındaki Oğuzcan toprağa verildi. “İhmal mi cinayet mi?” diye düşündüren vahim olaydan geriye cevap bekleyen sorular kaldı...

Van’ın Özalp ilçesindeki patlamada yaşamını yitiren 13 yaşındaki Oğuzcan Akyürek toprağa verildi. Vahim olaydan geriye cevap bekleyen sorular kaldı.

İlçe girişinde yakınları ve bir grup BDP’li tarafından karşılanan Akyürek’in cenazesi, araçtan indirilerek İlçe Mezarlığı’na kadar omuzlarda taşındı, ‘’Katil Muğlalı Özalp’tan defol’’ sloganı atıldı. Mezarlık çıkışında Merkez Camisi’ndeki taziye evine giderek, Akyürek Ailesi’ne başsağlığı dileyen grup, Kaymakamlık ve Muğlalı Kışlası’na doğru yürüyüşe geçti. Kurum binalarına taş atmak isteyen grup, Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz tarafından engellendi. Eylemciler, bir süre sonra dağıldı. Durmaz’ın sözleri ise vahim olayla ilgili soru işaretleri oluşturdu.

HEMŞİRE ‘YAŞIYOR’ DEDİ

Olayda ihmal olduğunu belirten Durmaz, “Patlamamış mühimmatın mahalle arasında ne işi var. Kasıt olabilir” dedi. Olay yerinde yaşadıklarını da anlatan Durmaz, “Öldü diye üstü örtülüydü, gelen hemşire yaşadığını anladı ve çocuk hastaneye kaldırıldı. Bazı güvenlik görevlileri duyarsız davrandı. Zamanında hastaneye kaldırılmış olsaydı belki yaşayacaktı. Cumhuriyet Mahallesi’nin ortasında bu kışlanın işi ne? Birçok evin duvarlarında, kurşun izleri var. Zaten Mustafa Muğlalı Kışlası ismi için çok mücadele ettik” diye konuştu. Bu arada Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Nazım Altıntaş da yaralı çocukları ziyaret etti.  

ALAN MÜHİMMAT DEPOSU GİBİ

Çocukların oynadığı sırada meydana gelen patlamada, Nurullah Erçiçek (10), Yunus Yaman (12), Seyfullah Erçiçek (12), Doğukan Meşe (13) ve Rıdvan Coşan’ın yaralandığı olayla ilgili savcılık inceleme başlattı. Ekipler, olay yerinde patlamış ve patlamamış birçok mühimmat topladı.

ESNAF KEPENK KAPATTI

Patlamanın ardından ölen Oğuzcan için Özalp esnafı da yas tuttu. Esnaf kepenk kapatma eylemi yaptı.

AİLEYİ ÜÇER SAKİNLEŞTİRDİ

Cenaze töreni sırasında sinir krizi geçiren baba Nevzat Akyürek’i, BDP’li vekil Özdal Üçer teselli etmeye çalıştı.

OĞUZCAN’IN SINIFINDA YAS VARDI

Oğuzcan Akyürek’in okuduğu 3 Nisan İlköğretim Okulu’nun 6-A sınıfında yas var. Akyürek’in cenazesi toprağa verilmek üzere Van YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi morgundan alınıp, Özalp İlçesi’ne götürülmek üzere ailesine verilirken, Oğuzcan’ın sınıf arkadaşları da sırasına çiçek bıraktı. Sınıfta dün ders yapılmadı.

ASKERİN BAŞARISI BU MUDUR?

Terörle Mücadele Kanunu mağduru çocuklar için çalışmalar yürüten sanatçı Lale Mansur da Van’daki ölüme “Hani asker en gereksiz yere bile nöbet yazardı? Neden kışlanın başındaki bombaya bir nöbetçi koyup da çocukları uzak tutmadılar? Bunu yapmak çok mu zordu? Mühimmat nasıl kışlanın dışında olur. En büyük payı alıyorlar vergiden bu mudur başarı” dedi. Sanatçı Zeynep Tanbay ise “Ceylan için Diyarbakır’daydık. Bu son olsun demiştik. Çocukların oyun oynadığı alanlarda patlayıcıları nasıl yok etmiyorlar inanamıyorum” diye konuştu.

CEYLAN ÖNKOL’UN AİLESİ KORKUYLA YAŞIYORUZ

Olay, 2009’da Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde benzer bir şekilde yaşamını yitiren Ceylan Önkol’un ailesini de üzdü. Her an bir mühimmatı oyuncak sanan çocuğun öleceği korkusuyla geceleri uyku tutmadığını, sorumluların cezalandırılmadığını belirten Ceylan’ın ağabeyi Rıfat Önkol, “Başka ölümler olmasın dedik. Yine oldu. Bu coğrafyada korku içinde yaşıyoruz” dedi. 

33 KİŞİYİ KURŞUNA DİZDİRDİ

Milan aşiretinin Özalp’ta yaşayan 40 üyesi, Temmuz 1943’te akrabaları hayvan kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı. Mahkemenin yalnızca 5 kişiyi tutuklayarak geri kalanları serbest bırakmasına karşın, Özalp’a gelen Mustafa Muğlalı’nın emriyle 33 köylü sınıra yakın bir yerde kurşuna dizildi ve ‘Kaçarken vuruldular’ denildi. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler