YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Olaylar göründüğü gibi değil
Olaylar göründüğü gibi değil
02 Ağustos 2010 07:02
İçişleri Bakanı Atalay, Dörtyol ve İnegöl'deki olayların göründüğü kadar yalın olmadığını söyledi. Atalay, "Olayları azmettiren birileri var ama izin vermeyeceğiz" dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, olayların ardından Hatay'a ve Dörtyol'a özel istihbarat ekipleri gönderdiklerini belirterek, 'Dün onları çağırdım, dinledim. Olaylar, hiç öyle geriden göründüğü kadar yalın değil' dedi.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı Danışma Meclisi toplantısı, parti genel merkezinde yapıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, toplantıda yaptığı konuşmada, halk oylamasının güvenliğini sağlamak için ülke genelinde tedbirler aldıklarını ve halk oylaması kampanyasının huzurlu biçimde yürümesini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Bir yandan da halk oylaması kampanyasını sürdürdüklerini ve vatandaşlara halk oylamasını anlatmaya çalıştıklarını dile getiren Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şu ana kadar gerçekleştirdiği 8 mitingin 7'sine katıldığını belirtti. Güvenlik konusuna büyük hassasiyet gösterdiklerini söyleyen Atalay, 'Çünkü, bu halk oylamasını, bir demokrasi şöleninden çıkararak, lekelemeye çalışan kişiler var, kesimler var, bizzat siyasi parti liderleri var. Tahrik eden, adeta teşvik eden, siyasi söylemler var. Bu da bizi çok üzüyor' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarında olduğu gibi hep daha fazla kardeşlik ve bütünlük çağrısı yapacaklarını belirten Atalay, bir yandan da paketin neler getirdiğini halka anlatacaklarını söyledi.

OLAYLAR GÖRÜNDÜĞÜ KADAR YALIN DEĞİL

Vatandaşı birbirine karşı kışkırtmakla değil, tamirle meşgul olduklarını ve kışkırtmalara tahammül göstermeyeceklerini bildiren Atalay, olayları gerçekleştirenlerin cezalandırılacaklarını vurguladı. Atalay, 'Oralara özel istihbarat ekipleri gönderdik. Hatay'a da Dörtyol'a da hem il genelinde hem ilçede daha olayın olduğu gün gönderdik. Onları Hatay'a çağırdım, dinledim. Olaylar, hiç öyle geriden göründüğü kadar yalın değil. Ama bütün karmaşıklığıyla analiz ediliyor, değerlendiriliyor ve üzerine gidiliyor' ifadelerini kullandı.

 

İnegöl bu işte masum

İnegöl ve Dörtyol'da istenmeyen olayların meydana geldiğini anımsatan Atalay, 'Çok yoğun biçimde bunların üzerinde olduklarını' belirtti. Atalay, "İnegöl burada masum, İnegöl bundan çok üzüldü. Ama şunu da söyleyeyim, bu fırsatları kollayan ve vatandaşı tahrik eden, getirip polis otolarını yaktıran birileri de var. Dörtyol'da da bu olayları azmettiren, tahrik ettiren birileri var. İstiyorlar ki huzurlu bir halk oylaması sürmesin. Bunu anlamak mümkün değil. Ama kararlı şekilde hepsinin üzerine gidiliyor" diye konuştu. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler