YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Olayda tabanca ve pompalı tüfek kullanıldı"
"Olayda tabanca ve pompalı tüfek kullanıldı"
"Olayda tabanca ve pompalı tüfek kullanıldı"
09 Temmuz 2008 / 14:43 Güncelleme: 09 Temmuz 2008 / 00:00

Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, ABD Başkonsolosluğu önünde gerçekleşen silahlı saldırı ile ilgili bir açıklama yaptı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, ''Arkadaşların ilk tespitlerine göre; olayın oluş şekli, mahiyeti ve saldırı niteliği terörist bir eylem olduğunu göstermektedir'' dedi.


Engin, olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte olay yerindeki basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Engin, sabah 10.30 civarında bir aracın 4 kişi ile olay mahalline geldiğini ve 3'ünün araçtan inerek ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde nöbet tutan polis memuruna yönelik silahlı saldırıya başladığını belirterek, şöyle devam etti:


''Bu saldırıya maruz kalan nöbetçi polis memuru ile civarda görevli olan diğer polis memurlarının saldırıya karşılık vermesi üzerine çıkan silahlı çatışmada, olay mahalline gelen ve araçtan çıkan 3 kişi öldürülmüş, burada görevli olup silahlı çatışmaya katılan 1 polis memurumuz olay yerinde şehit olmuş, ağır yaralı hastaneye kaldırılan 2 polis memuru da maalesef hastanede şehit olmuştur.


Olay mahallinde ilk tespitlere göre tabanca ve pompalı tüfek kullanıldığı, saldırganların 25-30 yaşları civarında olduğu belirlenmiştir. Saldırganların kesin ve açık hüviyetleri henüz tam isabetli olarak tespit edilememiştir. Açık hüviyetlerinin tespitine çalışılmaktadır. Bu tespitten sonra da bu konuda açıklama yapılacaktır.


Arkadaşların ilk tespitlerine göre; olayın oluş şekli, mahiyeti ve saldırı niteliği terörist bir eylem olduğunu göstermektedir. Bizim de tespitlerimiz ilk aşamada bu noktadadır.''


Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 250. maddesindeki terör suçlarına bakmakla yetkili olan savcıların olay mahalline gelerek inceleme ve tespitlere başladığını da anlatan Engin, bu tespit ve incelemelerin sonucunda kamuoyunu aydınlatıcı daha geniş bilgilerin verileceğini söyledi,


Araçla gelen 4. saldırgan ile ilgili soru üzerine de Engin, ''Olay mahalline gelen 4. kişinin de araçla birlikte kaçtığı tespit edilmiştir'' dedi.


İstinye'deki ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu yakınında polise yönelik saldırıya ilişkin, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı.


Alınan bilgiye göre, silahlı saldırının ardından Beşiktaş'taki özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca inceleme başlatıldı. Bu kapsamda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında görevli 2 Cumhuriyet Savcısı da olay yerine geldi.


Cumhuriyet savcıları ile polisin bölgedeki araştırma ve incelemeleri sürüyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler