YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Olay öncesi bilgi geldiğin hatırlamıyorum
Olay öncesi bilgi geldiğin hatırlamıyorum
Olay öncesi bilgi geldiğin hatırlamıyorum
21 Temmuz 2008 / 15:55 Güncelleme: 21 Temmuz 2008 / 00:00

Astları tarafından Hrant Dink’in öldürüleceğini bildiği halde bir şey yapmamakla suçlanan Albay Ali Öz “Böyle bir şey hatırlamıyorum” dedi
 
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açılmasına karar verilen eski Trabzon Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz, olay öncesi kendisine bir bilgi geldiğini hatırlamadığını söyledi.
 
Trabzon 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘görevi ihmal’ suçlamasıyla yargılanan Astsubay Okan Şimşek ve Jandarma Uzman Çavuş Veysel Şahin verdikleri ifadede, “Hrant Dink’in öldürüleceğine dair bize istihbarat geminve biz bu istihbaratı üstlerimize ilettik” diyerek dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz’ü suçlamıştı. Bunun üzerine mahkemenin tanık olarak ifade vermeye çağırdığı Öz, bu çağrıya uymamıştı. Bunun üzerine mahkeme Öz’ün ifadesinin şimdi görev yaptığı Bursa’da alınmasına karar verdi. Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı'nda görevli olan Albay Öz, bugün saat 09.30 sıralarında Bursa Adliyesi'ne geldi. Öz, 16-17 Ocak 2007 tarihinde Trabzon Jandarma Bölge Komutanı ile birlikte bağlı birimlerde denetleme yapmak üzere bölgede dolaştıklarını belirtti. Öz, 20 Ocak 2007’de Zigana Dağı’na gittiklerini, Gümüşhane Alay Komutanı ile toplantıda bir araya geldiklerini ve geceyi de burada geçirdiklerini söyledi.


A.Ö, Zigana’da bulundukları sırada Trabzon İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü M.Y’nin kendisini aradığını belirterek, "Bana ’Komutanım Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili bazı bilgiler var, çekelim mi?’ dedi. Ben de kontrol ederek çekmelerini söyledim" dedi.


Aynı gün Trabzon Emniyet Müdürünün kendisini arayarak, Ahmet Samast isimli bir kişinin gelip, gazeteci Hrant Dink’i vuran kişinin oğlu olduğu yönünde ihbarda bulunduğunu bildirdiğini anlatan A.Ö, şöyle devam etti:


"Ayrıca ’156 Jandarma İmdat’ telefonunu arayan bir kişi de aynı ihbarda bulunmuş. Bunun üzerine İstihbarat Şube Müdürü ve İl Merkez Jandarma Komutanını arayarak il emniyet müdürlüğü ile birlikte çalışmaları emrini verdim. Aynı gece geç saatlerde zanlının Samsun’da yakalandığını öğrendim. Daha sonra müfettişler geldi. Komutanlığımızda gerekli tahkikatlar yapıldı. Müfettişler gitmeden önce kapalı zarfla benden bazı bilgileri istediler. Ben bu bilgileri hazırlayarak gönderdim. İstanbul Cumhuriyet Savcılığınin bizden istediği bilgiler de gönderildi."
 
Mahkeme Başkanı Tülin Ertuğrul Özkan’ın, Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde "Görevi kötüye kullanma" suçundan yargılanan Jandarma Kıdemli Başçavuş O.Ş ve Uzman Çavuş V.Ş’nin ifadelerini okumasının ardından, Albay A.Ö, şunları kaydetti:


"O.Ş. ve V.Ş’nin söylediği gibi olay öncesi bana bir bilgi geldiğini hatırlamıyorum. Toplantıda herhangi bir şekilde söylenmedi, konu gündeme gelmedi. Gerçekten ben hatırlamıyorum. Öyle bir istihbari bilgi ellerine geçmiş ise zaten bu kişiler bu işin kursunu gören, eğitimini alan personel olup, ne yapabileceklerini bilmeleri gerekiyor. Böyle bir konunun öğrenilmesi halinde bunun hemen kayda girmesi gerekirdi. Toplantıda gündeme getirilip getirilmemesi çok önemli değildir. Onların görevi böyle bir duyumu kayda aldıktan sonra şube müdürüne bildirmektir. Şube müdürü de bana bildirdiği takdirde ben gelen bilgiyi kabul edip, gereğinin yapılıp yapılmayacağına o zaman karar veririm. İstihbarat bilgileri bana ulaşmadan önce kayda girer. İşleyiş bu şekildedir. Benim anlatılanlar ile ilgili bilgim ve görgüm bu kadardır."
 
 
AVUKATLARIN SORULARI
 
Albay A.Ö, Dink ailesinin avukatlarından Ergin Cinmen’in, "M.Y, A.O.Ç, H.P, G.G, H.Y ve G.A’yı tanıyor musunuz? Bu kişilerle aranızda bir husumet oldu mu?" yönündeki sorusuna, "Bu kişiler benim personelimdi. Bu askeri bir konu olduğu için cevaplamak istemiyorum" dedi.


Avukatlardan Hakan Bakırcıoğlu’nun "Hrant Dink’i tanıyor muydunuz" sorusunu ise Albay A.Ö, "Olaydan önce ne Hrant Dink’i ne de gazetesini tanımıyordum, bilgi sahibi değildim" diye yanıtladı.


A.Ö, "Türkiye aleyhine yapmış olduğu konuşmalara tepki olarak Hrant Dink’in öldürülmesi meselesi bir terör olayı mıdır, terör suçu mudur, yoksa asayiş suçu mudur, asayiş olayı mıdır?" yönündeki bir soruya da "Eğer bireysel amaçla işlenmiş ise asayiş suçu, ancak 3-5 kişi bir araya gelip örgütlenerek bu suç işlenmiş ise terör suçu gözü ile bakarım. Ancak bunun değerlendirmesini yargı yapacaktır" yanıtını verdi.


Trabzon’daki Mc Donalds’ın bombalanması olayını hatırlayıp hatırlamadığının sorulması üzerine A.Ö, "Ben hatırlamıyorum. Olay emniyet bölgesinde meydana gelmişti. O tarihte Trabzon’da olup olmadığımı da bilmiyorum" dedi.


Bunun ardından avukatların "Hafıza sorunu yaşıyor musunuz" yönündeki sorusunu ise A.Ö, "Herhangi bir sorunum yoktur" diye yanıtladı.
Bu arada, Albay A.Ö, mahkeme salonu çıkışında gazetecilerin davaya ilişkin soruları üzerine, "Şu an askeri görevliyim. Belki emekli olunca konuşuruz, belki de kitap yazarız" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler