YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Olay kanlı terör örgütünün acımasız bir eylemidir
"Olay kanlı terör örgütünün acımasız bir eylemidir
"Olay kanlı terör örgütünün acımasız bir eylemidir
02 Ağustos 2008 / 18:26 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Güngören'deki terör saldırısının bütün boyutlarıyla aydınlatıldığını bildirdi.
Bakan Atalay düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi


Güngören Menderes Caddesi'nde yaşanan olaydır. Milletimizi gerçekten üzen bir olay yaşandı. Acımasız insanlık dışı bir olayda 17 insanımızı kaybetmiştik. 154 yaralımız oldu. Hastanelere başvuran. Yaralıların büyük kısmı hastanelerden ayrıldılar. 27 yaralımızın tedavisi sürüyor.


biz o gece olaydan sonra olay yerine gelmiştik bakanlar olarak duygularımızı paylaşmıştık. Emniyet teşkilatımız hemen çalışmalara başlamıştı. Bir yandan yaralıların takibini yapıyorduk bir yandan da vatandaşları teselli ederken İnşallah çok kısa sürede olayı aydınlatacağız failleri yakalayacağız bunların cezasını vereceğiz demiştim.


şimdi size memnuniyetle ifade etmek isterim ki olay bütün boyutları ile aydınlatılmıştır. kesin tespitler le olayın büyük boyutu ile aydınlatılmış yardım yataklıkeden bombayı atan ve olayda faili olanların büyük bölümü yakalanmıştır.


Bütün deliller değerlendirilmiştir. Hem olay yeri hem emniyet teşkilatının elindeki bilgi ve veriler değerlendirilmiş gece gündüz meşakkatli bir çaba gösetirilmiş. İstanbul Emniyeti İstanbul Valisi'ne ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teşekkür ediyorum. Özellikle istihbarat ve terörle ilgili çok büyük başarı göstermişlerdir.


4 günlük gözaltı süresi yarın dolacağı için elde bulunan tüm zanlılar adliyeye sevkedilmiştir. Ancak emniyetteki çalışmalar sürüyor. İrtibatlandırmalar devam ediyor. Gözaltı süresi olmadan adliyeye olayı intikal ettirmiş durumayız. Bundan sonra hem adli süreç hem de emniyetteki çalışma sürecek. 18.6.2008'de Büyükçekmece'de bir patlamameydana gelmiş ve orada 10 kişi yaralanmıştı bu vesile ile o olay da aydınlatılmıştır. Yakalanan kişilerin kaldıkları yerlerde ortaya çıkarılan malzemeler tespit edilmiştir.


Önleyici caydırıcı kolluk çalışmalarına çok önem verdik. Suç olmadan olayı önlemek için büyük gayret ediyoruz. Bu konuda büyük da başarı sağladık. Terör amaçlı eylemlerde de gerçekten olabilecek olay olmadan önce önlenmiştir.  Eğer bir suç işlendiyse olay meydana geldiyse bunun kısa sürede tespit edilmesi için gayret gösterdik.


Olayda mağdur olanlara gerekli destek verilmekte ve mağduriyet giderilmeye çalışılacaktır. Benim bu olayda vatandaşlara çok teşekkür ediyorum. Vatandaşlar büyük destek vermiş ve birlik ve bütünlük içinde dayanışmada bulunmuştur.


Bu kanlı terör örgütünün acımasız bir eylemidir. Ancak yargı süreci devam edeceği için ayrıntıya giremeyeceğim. Burda çok büyük detay var analiz var bu işte çok pay sahibi var, yataklık yapan gözetleyen bunlar ince analizlerle yürütülmüştür bu çalışma devam ediyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler