YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Olay ırk ayrımı değil"
Selenedi'de yaşanan olaylar sonrası bölgeyi incelemeye giden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, olayın ırk ya da etnik bir ayrım olmadığını söyledi...
"Olay ırk ayrımı değil"
08 Ocak 2010 / 09:50 Güncelleme: 08 Ocak 2010 / 09:52

Manisa'nın Selendi ilçesinde bir kahvehanede yılbaşı gecesi yaşanan sigara içme kavgasıyla başlayan olayların ardından ilçeye gelerek incelemelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, ''Aldığım bilgiler ve yerinde yaptığım gözlemler sonucunda, buradaki olay adi bir olaydır. Kesinlikle Selendililerin ırk ayrımı, etnik ayrımı, din ayrımı meselesi değildir. Sorun yargıya intikal etmiştir. İnşallah yargı bunların hesabını soracaktır'' dedi.

Selendi ilçesinde olayların başladığı kahveyi ziyaret edip vatandaşlarla sohbet eden Tanrıverdi, kahve sahibi Ramazan Yıldız'la bir süre görüştü.

Kahvede vatandaşlara seslenen Tanrıverdi, şunları kaydetti:

''Bizler Yunus Emre'nin torunları değil miyiz? Yaratandan ötürü herkesi sever miyiz, severiz. Bizim özelliklerimiz var. Onun için hiç kimse size toz konduramaz. Yargı bunları dinler, şahit olarak dinler. Siz de gördüklerinizi, duyduklarınızı, doğru olarak kabul ettiklerinizi hiç dolandırmadan net bir şekilde söyleyin. Endişe etmeyin, burada Selendi, Selendililer sahipsiz değil, bunu bilin. O noktada sorununuz yok. Devletimiz büyüktür, böylesi olaylara kesinlikle müsaade etmez. İnsanımızın mutlu ve huzurlu yaşamasını temin edecek güçtedir. 

Sizler sakin bir şekilde bu saate kadar nasıl olgun olduysanız, bundan sonra da olacaksınız. Sizden aldığım bilgiler, Manisa'da Roman vatandaşların dernek başkanlarıyla yaptığım görüşmeler, aldığım bilgiler ve yerinde yaptığım gözlemler sonucunda buradaki olay adi bir olaydır. Kesinlikle Selendililerin ırk ayrımı, etnik ayrımı, din ayrımı meselesi değildir. Sorun yargıya intikal etmiştir. İnşallah yargı bunların hesabını soracaktır.''

Kahve sahibi Yıldız da Tanrıverdi'ye olayların gelişimini anlattı. Kahvede 4 müşterisi varken elinde sigarayla içeri giren kişiye içeride sigara içilemeyeceği uyarısını yaptığını, bu kişinin de kendisine küfürle yanıt verdiğini ifade eden Yıldız, daha sonra da olaylar sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden ikinci kişinin geldiğini ve kendisini tehdit ettiğini söyledi.

Yıldız, ''Kahvemi olaydan tam 6 gün sonra açtım. Canımıza kast ettiler, en az 20 kişi ellerinde şiş ve demirlerle uçlarına çiviler çakılmış durumda sopalarla yine saldırdılar. Bu şekilde 3 kardeşim, oğlum ve ben saldırıya maruz kaldık. Bizi dövdüler, 3 polis memuru müdahale etti, ama yeterli olmadı. Yeniden camlarım kırıldı, kahvemdeki eşyalar zarar gördü. Başıma vurulan çivili sopanın darbesiyle hastaneye kaldırıldım. Roman vatandaşların hakkımızda söyledikleri ve iddia ettikleri hiçbir şey doğru değildir'' dedi.

Kahvede bulunan vatandaşlardan bazıları da medyada beyanatlar veren bazı Roman vatandaşların ayrımcılık iddialarının gerçeği yansıtmadığını ve kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyleyerek tepkilerini dile getirdiler.

Yılbaşı gecesi bir kahvehanede sigara içilmesi nedeniyle çıkan tartışma, 2 gün sonra büyümüş, Selendi'de yaşayan Romanlar ile ilçe sakinleri arasında kavga çıkmıştı. Olayların büyümesi üzerine Manisa Valisi Celalettin Güvenç ilçeye gelmiş ve halkı sakinleştirerek, güvenlik açısından Roman ailelerin Gördes'e gitmelerini sağlamıştı.

Olaylarda Romanların evleri ve arabaları zarar görmüştü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler