YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okutan'ın yüzünü kızartan olay
Okutan'ın yüzünü kızartan olay
26 Şubat 2011 20:27
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, şehrin tanıtımı Suriyeli yazarlara ingilizce yapılınca tepki gösterdi.

Şanlıurfa'da bulunan Arap yazarlara kentin tanıtımı İngilizce yapılınca bundan rahatsızlık duyduğunu ifade eden Vali Nuri Okutan, tanıtımla ilgili çalışmanın en kısa zamanda Arapça da yapılmasını istedi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesinin davetlisi olarak kente gelen Arap Yazarlar Birliği Halep Şubesi üyesi 8 kişilik grup, kentteki çeşitli ziyaret ve gezilerinin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde düzenlenen ''Geçmişten Geleceğe Halep-Urfa İlişkileri'' konulu panele katıldı.

Panelin başında katılımcılara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından İngilizce hazırlanan Şanlıurfa tanıtım filmi izlettirildi.

Şanlıurfa Valisi Okutan, tanıtım filminin ardından yaptığı konuşmada, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin yazarların, bilim adamlarının daha çok yakınlaşmasıyla gelişebileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Biz birbirimizi tamamlamalıyız, birbirimize güç vermeliyiz ve birlik içerisinde hareket etmeliyiz. Böyle olursa hem kendi refahımıza hem de bölge ve dünya barışına geçmişte olduğu gibi katkıda bulunabileceğiz.''


-''İNGİLİZCE TANITIM''


Konuşmasının sonunda Kültür ve Turizm Müdürlüğünce konuklara izlettirilen Şanlıurfa'nın İngilizce tanıtım filmine de değinerek, ''Böyle bir toplantıda ne kadar yüzümün kızardığını kesinlikle anlatamam. Biliyorsunuz bir takım güzel şeylerden bahsediyoruz ama hala birbirimizle başka dille anlaşıyoruz'' dedi.

Daha önce Arapça tanıtım filmi hazırlattıklarını ancak beğenmediklerini aktaran Vali Okutan, ''Şimdi ben huzurunuzda Kültür Müdürüne talimat veriyorum, bu eksiklik en kısa zamanda, kaça mal olursa olsun gidermeliyiz. Artık bizi dağıtanların dillerinden değil, bizi birleştirecek diller üzerinden birbirimizi anlamalıyız'' diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından TYB Şanlıurfa Şubesi Başkanı Cuma Ağaç ve Arap Yazarlar Birliği Halep Şube Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hasan Abdülmuhsin, ''Geçmişten Geleceğe Halep-Urfa İlişkileri'' ile ilgili birer konuşma yaptı.

Panelin ardından Suriyeli yazarlara kentin tanıtımının yapıldığı Türkçe ve İngilizce yayınlar verildi. Bu esnada konuklara yayınları sunan Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, ''Artık Arapça tanıtım yayınları yapmalarının farz olduğunu'' ifade etti. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler