YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oktay Vural'dan sert eleştiri
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Vural toplantıda, "Rantın dini imanı siyaseti yok" diyerek bir öykü anlattı...
Oktay Vural'dan sert eleştiri
06 Ocak 2011 / 14:47 Güncelleme: 06 Ocak 2011 / 14:52

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''rantın dini, imanı ve siyaseti'' bulunmadığını ifade ederek, ''İstanbul'da Şahit Mehmet Sokaktaki mezarlık, SSK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi troykasıyla özel sektöre devredildi'' dedi.

Vural, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ''Dini, imanı, siyaseti olmayan bir rant paylaşımının öyküsünü aktarmak istediğini'' belirterek, İstanbul Vişnezade Şahit Mehmet Sokakta eskiden mezarlık olan SSK'ya ait bir arazi ile ilgili iddiaları dile getirdi. Vural, SSK'nın bu arazinin otopark ve ticaret merkezi olarak değerlendirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvurduğunu, ancak bu başvurunun kabul edilmediğini söyledi. 2005 yılındaki bu karardan sonra 7 Mart 2006'da bu arazinin bir özel şirkete satıldığını anlatan Vural, SSK'ya ret cevabı veren Büyükşehir Belediyesinin 14 Aralık 2006'da söz konusu arsa için nazım imar planı değişikliği yaptığını ve buranın rezidans ve ticaret merkezi olarak kullanılmasına izin verdiğini iddia etti.

Belediye Meclisinde karara itiraz eden CHP'li üyeler ile CHP'li Beşiktaş Belediyesinin 120 günlük itiraz süresini geçirdikten sonra Mahkemeye başvurduğunu, mahkemenin de davayı düşürdüğünü belirten Vural, ''SSK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi troykasıyla arazi özel sektöre devredildi'' dedi.

Vural, arazinin ticaretle ilgili bölümünün maddi değerinin yaklaşık 540 milyon lira olduğunu söyleyerek, SSK'nın teklifinin reddedilmesiyle kamuya ait 270 milyon liralık rantın özel sektöre aktarıldığını iddia etti.

''Büyükşehir Belediyesi AKP'li, Beşiktaş Belediyesi CHP'li'' diyen Vural, SSK'nın 35 milyon liraya sattığı arazi ile özel sektöre 10 katı kadar rant kazandırıldığını söyledi.

Vural, arazinin mezarlık olduğuna ilişkin tapu kayıtları ile koruma kurulu kararlarını da gazetecilere göstererek, ''Bu pis bir oyun. Yaşasın rant ortaklığı'' diye konuştu.

CMK UYARINCA GERÇEKLEŞEN TAHLİYELER

Vural, gazetecilerin CHP'nin Ceza Muhakemeleri Kanunu'nda (CMK) değişiklik öngören teklifine destek verip vermeyeceklerine ilişkin soruyu yanıtlarken, ''MHP olarak vatandaşın yararına olacak, adaletin tecellisini sağlayacak düzenlemelerin yanında oluruz'' dedi.

31 Aralıkta yürürlüğe giren düzenlemenin daha önce 3 kez ertelendiğini ifade eden Vural, ''Hükümet bu kez niye ertelemedi? Çünkü, Yargıtay üzerinde yapacakları operasyona gerekçe hazırlıyorlar. Bu, yargıyı tepeden ele geçirme operasyonu'' iddiasında bulundu.

Oktay Vural, Hükümetin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan sonra ''Yargıtay'a üye seçmek için tahliyeleri gerekçe olarak kullanmak istediğini' öne sürdü. Vural, yargılama süresinin kısaltılması için bir an önce yargı reformu yapılması önerisinde de bulundu. (AA)

bu vatana yazıktır...
 // ibrahim çelikoğlu
Vatanın kuyusunu kazmak için uğraşıdan başka hiç bir hayırlı şeye,girişime rastlamıyoruz.Bunları kim seçti,seçtirtti?Milletin başında yiyor içiyorlar,huzur batmış kuduruyorlar......
06 Ocak 2011 17:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler