YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oktay Kuban Eskişehir'e atandı
Balyoz tahliyelerine imza atan hakim Oktay Kuban, Eskişehir'e atandı
Oktay Kuban Eskişehir'e atandı
07 Ocak 2011 / 07:47 Güncelleme: 07 Ocak 2011 / 07:53

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Adli Yargı Güz Kararnamesini tamamladı. 410 hakim ve cumhuriyet savcısının görev yerinin değiştiği kararnamede öne çıkan pek çok hakim ve savcının görev yeri değişti.

Balyoz davasında 21 sanık hakkında verdiği tahliye kararlarıyla adı gündeme gelen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Oktay Kuban Eskişehir'e atanırken, KPSS'de kopya iddialarına ilişkin soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcsı Şadan Sakınan Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne terfi etti. Ergenekon davasında gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile görüştüğü ortaya çıkan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Metin Şentürk de tenzili rütbeye uğrayarak Kocaeli'ne düz savcı olarak atandı.

HSYK'nın nın güz kararnmesinin şifrelerini Yasemin Güneri çözdü...

Adli yargı güz kararnamesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu'nda yapılan değişikliğin ardından gecikmeli olarak çıktı. Kararname ile 410 hakim ve umhuriyet savcısının görev yeri değişti.

Kararnamede göze çarpan ilk isim Oktay Kuban oldu. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Kuban, 195 askerin sanık sıfatıyla yargılandığı Balyoz davasının soruşturması devam ederken 21 asker hakkında tahliye kararı vermişti.

Verdiği tahliye kararları nedeniyle eleştiri bombardımanına tutulan Kuban, Eskişehir'e düz hakim olarak atandı. HSYK çevreleri, Kuban'ın atama talebinde bulunduğunu belirtirken, Kuban'a yakın çevreler ise atama talebinde bulunmadağını belirttiler. Kuban'ın yaz kararnamesinde atama talebinde bulunduğu, ancak güz kararnamesinde herhangi bir talebi olmadığı öğrenildi.

Şadan Sakınan... KPSS'de kopya çekildiği iddiaları üzerine soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan terfi eden savcılar arasında yer aldı. Sakınan, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne atandı.

Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından dinlendikleri ortaya çıkan İstanbul cumhuriyet savcıları Murat Yiğit ve Fikret Ünalan da atama kararnemesine giren isimler arasında yer aldı.

İstanbul 13 Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Faik Saban ile İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Bülent Akasma terfi ederek ağır ceza mahkemesi başkanı oldu.

Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atanan Saban, Ergenekon sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tutukluluğunun devamına karar verdiği için Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından tazminat ödemeye mahkum edilen hakimler arasında yer almıştı.

HSYK üyeliği seçimlerinde Yarsav'ın aday gösterdiği Adli Sicil Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sungur Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.

HSYK'nın çok tartışılacak kararnamesinde dikkat çeken bir diğer isim Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mevlüt Yıldırım, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle Kocaeli'ne düz hakim olarak atandı. (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler