YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oktay Kaynarca: "Gezi olayları başlı başına bir hataydı"
2013 yılında meydana gelen Gezi olaylarına destek veren ünlü oyuncu Oktay Kaynarca ilginç bir itirafta bulundu....
Oktay Kaynarca: "Gezi olayları başlı başına bir hataydı"
18 Nisan 2015 / 08:45 Güncelleme: 18 Nisan 2015 / 08:48

Sabah Gazetesi'ne konuşan Oktay Kaynarca "Bana sorarsanız; Gezi başlı başına bir hataydı; yaşananlara ve ölümlere bakınca. Biz oyuncular sanatla olayları eleştirmeliyiz, aksi halde büyük planların küçük figüranları oluruz. " dedi.

Gezi olayları başlı başına bir hataydı

Aslında siz 10 yıl önce, 'Çakır'la birlikte; altyapısız şöhreti, haksız kazancı, güçsüze karşı güç kullanmayı da anlattınız fakat siz de gençleri kötüye özendirmekle suçlandınız…

Doğru ama aradan geçen bunca yıla rağmen sokakta insanların bana gösterdikleri reaksiyon, bunun doğru olmadığını gösteriyor. Bizim yaptığımız işin adı, kabul etsinler ya da etmesinler sanattır. Sanat her zaman doğruyu göstermek zorunda değildir. Sürekli erdemli, faziletli olmak ve iyiyi göstermek zorunda değiliz. Halbuki basın kamu görevi yapar, doğruyu, erdemliyi ve faziletliyi göstermekle yükümlüdür.

Gezi Parkı olaylarında istediniz ki masum insanlar asla zarar görmesin. Ama sizin her yazdığınızı aksi yöne çeviren bir mecra aslında yeni medya… Sanki şu sıralar yeni medya eskiyi biraz aratır vaziyette.

Her şeyi söyleyebiliyorsunuz ama acaba o öyle mi anlaşılıyor?

Yazı diliyle konuşma dili ayrıdır. Bazen arkadaşlarımızla konuşmak yerine mesajlaşıyoruz ya, aslında o mesajlaşma neticesinde birçok şey yanlış anlaşılıyor. Söylediğim ve arkasında durduğum yanlış anlaşılsa bile doğru şeyler var mı? Var. Yanlış yazdığım ve yaptığım şeyler var mı? Tabii ki var. Ben insanım; hata yaparım. Paralel Yapı'yla ilgili ben dün nerde durduysam bugün de aynı yerdeyim. Bazıları benim durduğum yere sonradan gelmiş olabilir. Ee onlar da insan, onlar da hata yapabilir. Bana sorarsanız; Gezi başlı başına bir hataydı; yaşananlara ve ölümlere bakınca. Biz oyuncular sanatla olayları eleştirmeliyiz, aksi halde büyük planların küçük figüranları oluruz.

Türkiye iyiye gidiyor

Memleketin gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Bu millete dair pek çok şey negatif gösterilmeye çalışılıyor, hatta 'Bizden bir şey olmaz' demeye getiriyorlar ama biz iyi bir milletiz. Karakterli bir milletiz. Ülkenin gidişatını da olumlu görüyorum, iyiye gidiyor. Asırlardır kendisine daima çıkış yolu bulmayı bilen, ayakta kalmayı becermiş, bu kadar devlet kurmuş bir milletin sağduyusuna güvenmek gerekiyor.

Şener Şen haklı

Geniş kitleler tarafından sevilip benimsendiğiniz için ne olursa olsun sizden kucaklayıcı bir tavır bekleniyor…

Aslında böyle bir tartışma bugün de var. Geçenlerde Şener Şen buna katkıda bulundu, "Ben siyasi tartışmaların içine girmem, yaptığım işle ve yaşadığım düzenle bunu anlatmaya çalışırım" dedi. Birileri de çıktı dedi ki "Olur mu canım öyle şey? Fikrini söylemeden, rengini açık etmeden sanatçı mı olunur?" Bu tavrın ikisi de mümkün. Bu, sanatçının seçimi olmalı ve kimse seni zorlamamalı.

saçma
 // SarduR
yazıklar olsun sizin gibi insanlara. toplumun takip ettiği aslında ne olduğu belli olmayan birer korkuluk gibisiniz Oktay efendi...
18 Nisan 2015 10:26
Hata mı dedi biri?
 // antianarşist
Hata sizin yaşam tarzınız, rutininiz. Önce pervasızca davran sorumsuzca kışkırt toplumu sonra başarısız olunca da hataydı de. Eğer başarsaydınız darbe ve kaos çıkarmayı yine hataydı diyebilecekmiydiniz merak ediyorum. Hiç sanmıyorum....
18 Nisan 2015 07:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler