YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okkan'a anlamlı anma töreni
Emniyet Müdürlüğü ismi Gaffar Okkan olan çocuklara ve ailelerine yemek verdi
Okkan'a anlamlı anma töreni
23 Ocak 2010 / 21:21 Güncelleme: 23 Ocak 2010 / 21:38

Diyarbakır'da 24 Ocak 2001 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu 5 polisle birlikte şehit düşen eski İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan Emniyet müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle anıldı.  
 

Diyarbakır'da "Ali Gaffar" ve "Gaffar Okkan" adını alan 127 ilköğretim öğrencisi yapılan anma töreninde bir araya geldi. Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) okulunda düzenlenen anma törenine "Gaffar Okkan" lar, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, milletvekilleri. 7. Kolordu Komutanı Tuğgeneral Salih Zeki Çolak ve sivil ve askeri erkan katıldı. Anma töreninde minik "Gaffar Okkan" ismini taşıyan minikler aileleriyle birlikte yemek yedi. Ardından şehit Emniyet Müdürü Okkan ve korumalarının fotoğraflarının bulunduğu sergi gezildi. PMYO Spor Salonu'nda Okkan ilgili sinevizyon gösterisi sunuldu. Sunum sırasında duygusal anların yaşandığı gözlendi. Öğrenciler, şehit müdürün maketinin yanında poz verdi. Aileler çocuklarına Gaffar Okkan ismini vermelerinin sebebini, kendisinin çok iyi birisi olduğunu ve sürekli çocuklarınında Gaffar Okkan'ı sorduklarını söylediler.  
 

İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, cumhuriyetin korunması, huzur ve güvenin sağlanması için canı pahasına çalışan bir teşkilatın mensupları olduğunu söyledi. Okkan'ın şehit edilmesinin Diyarbakır'ı hüzne boğduğunu dile getiren Sağlam, "Şehirde işyerlerinde onun fotoğraflarının asılması ne kadar sevildiğini gösteriyor. Sevilmesi işini içinden geldiği gibi samimiyetle yapmasında ve bunu insanlara aktarmasından kaynaklanıyor. Okkan ve arkadaşları aramızda değiller, acısı elbette büyük, ancak aramızda onlarcası var. Sevgili Gaffar Okkanlar, bu vatanın sizlere ihtiyacı var. Sizlere örnek olacak birçok kahramanlarımız var. Bu örnekleri iyi değerlendirip ailenizi, şehrinizi ve memleketinizi seven biri olarak yetişmeniz gerekir" şeklinde konuştu.  
 

Vali Hüseyin Avni Mutlu, şehit müdürün ifadeleriyle seslenmek istediğini belirtti. Okkan'ın "Sokakta başarılı olmayan bir emniyet teşkilatı, başarılı bir teşkilat başarılı değildir" ifadelerine dikkat çeken Mutlu, Okkan'ın insanlara yürekten seslendiğini ve sevgisini hissettirdiğini belirtti. Mutlu, "O bu güzel şehri ve insanın sevmişti ve bu şehre aşıktı. Yüreğini bu şehrin huzur ve güvenine tesis etmiştir. Bu şehir de vefasını onun sevdiğini kadar çok seviyor ve gönlünde yaşatıyor. Bugün işte bu tezahürün bir ifadesi olarak onun gönüllerinde isimlerinde yaşatan ailelerle birlikteyiz." diye konuştu.  
 

Okkan'ın Diyarbakır'da travmaların, faili meçhullerin yaşandığı bir dönemde idarecilik tarihine ve emniyet tarihine adını altın harflerle yazdıracak önemli olaylara öncülük ettiğini belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, şöyle konuştu; "Belki de terörle halkına arasına girmesini becerdiği için öldürüldü. Çünkü teröristin istismar alanlarından birini kapattı. Bunu elinden aldı. Terörist ister ki görevlisi, güvenlik görevlisi vatandaşa işkence etsin. O zaman istismar alanları oluşur. Ama Ali gaffar Okkan hikmetli bir tutumla halkın temsilcisi olma görevini üstlendi. Diyarbakırlıların Emniyet Müdürlüğü'ndeki temsilcisi olarak davrandı. Tüm kamu görevlileri Okkan'ın idareciliğinden ders alması gerekir. Hiçbir yerde bir emniyet görevlisinin ardından 170 çocuğa ismi verilmemiştir. Diyarbakır'da tam 170 aile çocuklarına Ali Gaffar Okkan ismini verdi. Bu sevginin, vefanın tezahürüdür. Polis şefi değil, halkın temsilcisiydi. İyi ki aramızda yaşadık" dedi.  
 

Törenin sonunda Ali Gaffar Okkan ismini taşıyan çocuklar polis okulu öğrencileri ile birlikte şehit Okkan ve arkadaşlarının fotoğraflarının önüne çiçek bıraktı. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler