YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
OHAL kararına hükümetten ilk yorum geldi
Başbakan Yıldırım, Bakanlar Kurulu'ndan çıkan OHAL kararına ilişkin, "Alınan bu karar halkımızın gündelik hayatına yönelik olmayıp, devletin mekanizmalarının düzenli ve hızlı işleyişine yöneliktir" sözlerini kullandı
OHAL kararına hükümetten ilk yorum geldi
21 Temmuz 2016 / 07:17 Güncelleme: 21 Temmuz 2016 / 09:26

Başbakan Binali Yıldırım, resmi Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan olağanüstü hal kararına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yıldırım, mesajında, "Alınan bu karar halkımızın gündelik hayatına yönelik olmayıp, devletin mekanizmalarının düzenli ve hızlı işleyişine yöneliktir.Meydanlara inin, meydanı bırakmayın. Çağrımıza verilen cevap darbenin önlenmesinde en büyük gücümüz olmuştur." görüşüne yer verdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: OHAL özgürlüklere karşı değildir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, OHAL'in amacının, Türkiye'de demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşların hak ve özgürlüklerine yönelik tehdidi ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"OHAL kesinlikle demokrasiye, hukuka ve özgürlüklere karşı değildir. Tam tersine bu değerleri koruma ve güçlendirme amacına yöneliktir. OHAL, Avrupa ve dünyada gerektiğinde tereddütsüz hayata geçirilen bir uygulamadır. Türkiye de güvenliği ve demokrasisi için bu kararı almıştır. Türkiye ne özgürlüklerden, ne de güvenliğinden taviz vermeden kendisine yönelen tüm tehditleri bertaraf edecek; hedeflerine ilerleyecektir."

Kurtulmuş : Günlük hayatı etkileyen bir durum olmayacak

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da OHAL ilanının millete dönük değil, devlete dönük bir karar olduğunu vurguladı.
Meclisin rutin yasama faaliyetlerine aynen devam edeceğini belirten Başbakan Yardımcısı

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Vatandaşların günlük hayatını olumsuz etkileyen bir durum söz konusu olmayacak. Olağanüstü hal şartları sadece paralel yapıyla mücadele amacıyla kullanılacaktır. Hükümet, OHAL çerçevesinde paralel yapıyla mücadele kapsamında, Kanun Hükmünde Kararname yetkisini kullanabilecektir."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler