YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oğuzhan konuşmayı unuttu
Oğuzhan konuşmayı unuttu
01 Ekim 2010 07:58
Diş tedavisi için anestezi uygulanan otizm hastası Oğuzhan, 14 gün sonra uyanabilmişti. Ailesini sevince boğan küçük Oğuzhan şimdi ne konuşabiliyor ne de ailesini tanıyor.

Mersin'de diş tedavisi için genel anestezi ile uyutulduktan 14 gün sonra uyandırılabilen Oğuzhan Sivas (5) ne konuşabiliyor ne de ailesini tanıyor.

27 Eylül'de uyanan Oğuzhan'ın oksijensiz kaldığını iddia eden anne-babasının en büyük korkusu ise çocuklarının konuşma yeteneğini tamamen kaybetmiş olması. Oğuzhan için sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta sayfa açan Bayram-Ülker Sivas çifti, oğullarının eski görüntülerini sevenleri ile paylaşıyor.

Çift, otizm hastası Oğuzhan'ı 13 Eylül'de diş tedavisi için özel bir ağız ve diş sağlığı merkezine götürmüştü. Burada genel anestezi uygulanan küçük çocuk, tedavinin ardından uyandırılamayınca başka bir özel hastaneye, oradan da Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Burada 2 hafta tedavi gören Oğuzhan, pazartesi günü uyanmış ve yoğun bakımdan çıkarılmıştı. Çevresine gülücükler saçması ailesini sevindirirken 4 gün geçmesine rağmen ailesini tanımaması ve konuşamaması Sivas çiftini endişelendiriyor. Bayram Sivas, oğlunun bilinci açık olmasına rağmen kendilerini tanımadığını söyleyerek, "Oğlum, farkındalığı tamamen kaybolmuş, kasılmaları devam eder bir şekilde çocuk pediatri servisinde yatıyor. Doktorlar sürecin uzun sürebileceği, beyinde oksijensiz kalmaya bağlı hasarlar oluşma ihtimalinin fazla olduğu yönünde bilgiler veriyor." diyor. Oğuzhan'ın otizm nedeniyle daha önce de konuşamadığı şeklinde dedikodular duyduklarını ifade eden Sivas, "Bunlar aslı olmayan bilgiler. Çünkü 3 yıl önce rehabilitasyon merkezinde eğitim gördü. Anaokulunda normal çocuklarla birlikte eğitimini tamamladı. Bu görüntüleri göstermek için Facebook'ta 'Küçük Melek Oğuzhan Sivas' adı altında sayfa açtık." diye konuşuyor.

Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erdal Doruk ise Oğuzhan'ın 2-3 hafta sonra eski haline dönme ihtimali olduğunu kaydediyor.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler