YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ogün Öcek: Medya kuruluşlarının verdiği zararı PKK bile veremedi
Kanalahaber.com Genel Yayın Yönetmeni Ogün Öcek, medyanın terör üzerindeki etkisini değerlendirdi. Öcek, "Bazı medya kuruluşlarının ülkemize verdiği zararı; PKK kaynakları bile vermedi" dedi.
Ogün Öcek: Medya kuruluşlarının verdiği zararı PKK bile veremedi
12 Ekim 2015 / 11:45 Güncelleme: 12 Ekim 2015 / 15:31

Kanalahaber.com Genel Yayın yönetmeni Ogün Öcek  Kanal A'da yayınlanan Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu İşte Haber programına konuk oldu.

Medyanın terör üzerindeki etkisini değerlendiren Öcek, medyanın sorumsuzca davrandığını ve bu nedenle ağır bedeller ödendiğini belirtti. 

Ogün Öcek şunları kaydetti:

 "Bazı medya kuruluşlarının ülkemize verdiği zararı; PKK kaynakları bile vermedi. PKK,  böyle haberler yapmaya gerek bile duymadı çünkü o misyonu üstlenen bizim içimizde yayın yapan bir çok yayın kuruluşu var" dedi.

İşte Öcek'in konuşmasından öne çıkanlar;

"Yapılan çalışmalarda medyanın terörü ele alış şeklini tümden hatalı görüyorum.  Medyada bu konuda hata üstüne hata yapılıyor. Dış basınla kıyasladığımızda ise çok daha kötü durumdayız. Terör örgütü için medya olmazsa olmaz bir unsurdur çünkü propagandalarını yaparak amaçlarına ulaşıyorlar. Medya terör örgütleri için bir silah kadar önemlidir." 

Türkiye'de sistem oluşturulmadı

"Avrupa ve diğer ülkeler geçmişte yaşanan terör olaylarından ders aldı ve günümüzde medyayı teröre alet etmiyor. Türkiye ise 30 yıldır terör olaylarıyla karşı karşıya kalmasına rağmen bir sistem oluşturulamadı. Bizim aslında bu konuda dünyaya örnek olmamız gerekiyor."  

PKK yayın kuruluşları bile bu kadar zarar vermedi

"Dağlıca saldırısının gece haber geldi, TSK şehit sayısını bir gün sonra 17 olarak açıkladı. Bu süreçte medyayı takip ettik; özellikle sosyal medyada şehit sayısının 100 olduğu bile açıklandı. PKK'ya yakın kaynakları da inceledik, onların haber kaynakları bile bu kadar çok rakam vermedi. Bu medya kuruluşlarının ülkeye verdiği zararı, PKK kaynakları bile vermedi. O bölgede görev yapan askerlerin de ailesini düşünmemiz gerekir. Bu tür durumda sayı açıklanmamalı."

ogun-ocek-iste-haber.jpg

Halkı galeyana getirmeye çalışıyorlar

"Bu yalan haberleri yapanların oyunları TSK'nın şehit rakamını açıklamasıyla sona erdi. Bu yayın kuruluşları insanları galeyana getirmeye çalışıyor.  Bu tür yayınlar hem aileleri, hem askerlerimizi, hem de askere gidecek gençlerimizi karamsarlığa iter. Vatandaş olarak teröre karşı dik durmamız gerekir. Teröristlerin amacı halkta korku oluşturmaktır, basın da örgütün bu isteğine araç olmakta. Bunlar aslında bir suçtur fakat bugüne kadar hiçbir savcı bu konuda harekete geçmedi."

PKK, 1987'den sonra algı operasyonuna başladı

PKK, 1987 yılında Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberden sonra medyayı daha etkili bir şekilde kullanmaya başladı ve algı operasyonu başladı.  Mart ayında Hürriyet Gazetesi'nde 'PKK Gerilla Ordusu kuruyor'  başlıklı habere kadar PKK terörünün ne olduğu bilinmiyordu.  Aradan 28 yıl geçmesine rağmen hala aynı şeyler yapılıyor. 7 Haziran seçimlerinden önce Kandil Dağı'na her gün bir gazeteci gidiyordu. Bunların hepsi terörü masum göstermeye  yönelik hareketler...

Askeri polisi kötü göstermeye ne hakları var? 

Biz medya kuruluşlarına olayları saklayın demiyoruz fakat büyütmenin bir anlamı yok. Vatandaşa Türk askerini polisini kötü durumda göstermeye kimin ne hakkı var. Bunlar teröristlerden daha çok zarar veriyorlar milletimize.

'PKK'la ilişkin yoksa neden PKK cenazesindesin?'

"Son zamanlarda terör örgütünün siyasi ayağının oylarında düşüş başladı ve bu örgüte oy verenleri telaşlandırdı. Şimdi terör örgütünü bu siyasi partiden uzak göstermeye çalışıyorlar. Terör örgütünün siyasi ayağı olarak bilinen partinin başındaki isim "bizim terörle alakamız yok" diyor fakat ertesi gün PKK'lının cenazesinde yer alıyor. Paralel Yapı'nın yayınları da sürekli bunları gösteriyor. Halk bunların farkında.

Algı operasyonu yapıyorlar

PKK, eylemlerini durduracağı yönünde açıklamalar yapıyor.  Bir ay içinde PKK seçimden önce cici çocuk rolüne girecek ve 'Biz saldırmıyoruz fakat asker bize saldırıyor' algısı oluşturmaya çalışacak. HDP barıştan yana gibi gösterilip, seçimlerde oy alması sağlanacak. 

7 Haziran seçimlerinden önce Diyarbakır'da patlatılan bomba da HDP'nin masum gösterilerek oy toplamasına ilişkin planlı bir eylemdi. Bu çalışmalar neticesinde yüzde 13 oy aldılar fakat son zamanlarda HDP'nin oy oranının düştüğü tespit ediliyor.

Teröre alet olan medya kuruluşları cezalandırılmalı

Terörün hükümeti, iktidarı, partisi olmaz. Eğer bir ülkede terör varsa birlik olunmalıdır. Biz bunu yapamadığımız için bu sorunları yaşıyoruz. Teröre alet olan medya kuruluşlarının ağır bir şekilde cezalandırılması gerekiyor. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

nihayet!!!!
 // Osman Güzel
en sonunda birileri medya gercegini gordu...
12 Ekim 2015 Pazartesi 12:19
 // uğur
Özgür ülkeyiz ya, basına kimse dokunamazya hani ondan olsa gerek. Akp çok ama çoj taviz veriyor. Aynen dediğiniz gibi pkk dan katbekat zarar verdi. En başta davutoğlu kötük yapıyor üklesine. Özgür basın buysa bu millet yok...
12 Ekim 2015 12:14
Katılıyorum..
 // Hancıoğlu
Ogün Öcek yorumlarına birebir katılıyorum ve destekliyorum. 11 Eylül saldırıları ile ilgili amerikan basını ve görsel medyasına baksınlar ne demek istendiği ortaya çıkar. Bir kaç iftaiyeci ve dumanlı bina görüntüsü hariç görüntü yok. Tüm medya kurumları ulusal birlik içindeydi. Oysa yüzlerce insan öldü. Türkiyede olsa kurban bayramındakine benzer görüntüler servis edilirdi. Bizde hainler içerde..Dışarda aramaya gerek yok....
12 Ekim 2015 Pazartesi 11:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler