YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
OGS de KGS de kalkıyor
OGS de KGS de kalkıyor
22 Şubat 2011 08:02
OGS de KGS de kalkıyor... İşte yeni sistem...

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, otoyol gişelerindeki en büyük sorunun OGS ve KGS sisteminin bir arada bulunması olduğunu, yaptıkları bir çalışmayla bunu tek sisteme dönüştüreceklerini söyledi.

Yıldırım konu ile ilgili olarak şunları anlattı:
"Otoyol gişelerinde en büyük sorunumuz iki sistemin bir arada uygulanması yani bir OGS var bir de KGS var. OGS’de malum araç durmadan gişelerden geçebiliyorken KGS’de ise durup geçiyorsunuz bu da ciddi bir zaman kaybına neden oluyor. Şu anda yaptığımız çalışma ile kısa süre sonra bunu tek sisteme dönüştüreceğiz. Bu da mevcut OGS ile ortak çalışılarak kolay temin edilen bir sistem olacak. Çok daha ekonomik ucuz temin edilen bir sistem. Yeni sistemi OGS’ye entegre edeceğiz böylece o bahsettiğimiz olumsuzluk tamamen kalkmış olacak gişelerin kalkmasına da ihtiyaç kalmayacak bunu da İzmir’den başlatacağız. İlk uygulama İzmir Çeşme Otoyolu’ndan başlayacak. Bir kaç ay içerisinde bitecek bir proje adı Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olacak ama OGS diye söyleyebiliriz. Onunla birlikte çalışacak ikisi birbiriyle konuşan sistemler olacak."

İSTANBUL-İZMİR OTOYOLUNUN İZMİR TEMELİ 27 ŞUBATTA ATILACAK
Binali Yıldırım, İstanbul-İzmir otoyolundaki son durumla ilgili soruya ise bu otoyola sadece İstanbul'dan değil, İzmir'den de başlayacaklarını söylediklerini, 27 Şubatta da bununla ilgili Cumhuriyet Meydanı'nda bir tören düzenleneceğini kaydetti. Bu projenin İzmir için çok büyük bir proje olduğunu dile getiren Yıldırım, bütün İzmirlileri bu etkinliğe davet etti.

Kentle ilgili sürpriz çalışmaları bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, ''İzmir ile ilgili sürpriz çalışmalarımız var, bunu da zamanı gelince açıklayacağız. Biraz daha sabır. Biraz daha merak uyandırmaya devam edelim İzmir'de'' diye konuştu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU İZBAN'I AÇACAK
Hükümet ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Aliağa-Menderes raylı sistem çalışmasına da değinen Yıldırım, şöyle konuştu:

''Buranın açılışını 6 Mart saat 14.00'da Alsancak Garı'nda yapacağız. İZBAN'ın açılışı nedeniyle 6 Martta düzenlenecek törene Sayın Başbakanımız ve anamuhalefet partisi lideri Sayın Kılıçdaroğlu da katılacak. Böylece İzmir bir kez daha farklılığını ortaya koyacak. Siyasette hoşgörünün, uzlaşmanın da merkezi olduğunu İzmir, Türkiye'ye göstermiş olacak. Bu proje daha önce başlanmış ancak devam ettirilememiş. Yarım kalan kuzey güney Aliağa-Menderes raylı sistemi bakanlığımız tarafından ele alınarak, büyükşehir belediyesiyle birlikte tamamlandı ve hizmete girdi. Bu proje Türkiye'de bir ilktir. İlk olan merkezi hükümet şehir içi toplu taşıma altyapısını yapmıyor. Öyle bir işi yok ama İzmir'de bu istisnayı yaptık ve İzmir'de yarım kalan bu sistemi tamamlamak için bakanlık olarak inisiyatif aldık. Belediyeyle birlikte bu işi tamamladık. İzmirlilerin hizmetine sunduk.

Türkiye'nin en uzun raylı sistem altyapısını İzmir'e kazandırdık. Daha şimdiden haftalık 600 bin kişiye ulaştı. Daha kapasitesinin beşte biriyle çalışıyor. Günlük 500-550 bine ulaşacak. Bunu başlangıçta söylediğimizde 'bu büyük bir hayal' diyenler vardı ama onun hayal olmaktan çıktığını gün geçtikçe herkes anlamaya başladı. Aliağa'dan Gaziemir'e, Menderes'e kadar aktarmalar da bedava olmak üzere 170 kuruşa insanlar 31 istasyonda seyahat edebiliyorlar. 80 kilometrelik bir mesafeyi rahat ve konfor içinde katetmiş oluyorlar, çok çağdaş güzel bir hizmet. İzmir'e yakıştı böyle bir hizmet. Burada da hükümet olarak çok önemli katkımız var. Bundan da büyük mutluluk duyuyoruz.'' (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler