YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğretmenler kazan kaldırdı!
Balıkesir'deki öğretmenler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okullardaki, '7. ders' uygulaması öğretmenleri ayaklandırdı.
Öğretmenler kazan kaldırdı!
31 Aralık 2009 / 00:15 Güncelleme: 31 Aralık 2009 / 00:22

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okullardaki, "7. Ders" uygulaması öğretmenleri ayaklandırdı. Ortak eylem kararı alan sendikalar Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanıp protesto gösterisinde bulundu. Müdürlük binasına siyah çelenk bırakan eğitimciler yanlarında getirdikleri tebeşirleri yere atarak tepkilerini ifade ettiler.

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim- Sen, Kesk'e bağlı Eğitim-Sen ve Birleşik Kamu-İş'e bağlı Eğitim-İş sendikalarına üye öğretmenler Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanıp basın açıklaması yaptı. Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen'in şube başkanı Yılmaz Kuran, Kesk Eğitim Sen temsilcisi Sibel Öztürk Tarakçı ve Eğitim-İş, öğretmenlerin her zaman her türlü şartlar altında büyük fedakarlıklar yaptığını, ancak öğretmenlerin mesleğinden soğutulup küstürüldüğünü, her gün yeni bir hak gaspına maruz kaldıklarını söyledi.

Sendikaların ortak basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi;

"Ülkemizde sadece Balıkesir'de uygulanan 7. ders saati uygulaması hem öğretmenler hem öğrenciler tarafından mağduriyet oluşturmaktadır. Anayasa'nın 42. maddesinde açıkça belirtiliyor ki resmi çalışma saatleri dışında kalan çalışmalar angarya kapsamındadır. Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda 7. ders uygulamasına ısrarla devam etmektedir. Bu hukuksuz ve zorlamayla uygulanan uygulamanın kaldırılması ile ilgili tüm iyi niyetli girişimlerimizden bir sonuç alamadık. Balıkesir Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 14 Aralık 2009 tarih ve 5627 sayılı yazısını okuyunca dehşete kapılmamak mümkün değil. İlgili yazıda haklarını isteyen öğretmenler paragöz olmakla ve mesleklerini sevmemekle itham edilmiştir. Mesleki onurumuz zedelenmiştir. Biz, okulun duvarını ören, badanasını, boyasını yapan, sobasını yakan öğretmenleri makam arabalarından inmeyenlerin anlamasını beklemiyoruz. En uzak köylere eşlerini çocuklarını bırakıp giden öğretmenlerin halini masa başında oturanların anlamasını da beklemiyoruz. Bize işimizi öğretmeyin, herkes işini Anayasa'nın verdiği yetkiler çerçevesinde yapsın. Bizler bu onurlu mesleğin temsilcileri öğretmenler, tüm eğitim çalışanları, öğrencilerimiz, velilerimiz ve halkımızın desteğiyle haklarımızın takipçisi olmaya devam edeceğiz."

 

TEBEŞİRLERİ ATTILAR

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı basın açıklaması sırasında sık sık alkışlı protestoda bulunup sloganlar atan eğitimciler, açıklamanın ardından yanlarında getirdikleri tebeşirleri bahçesine attıkları milli eğitim müdürlüğünün giriş kapısına üzerinde, "Köle değiliz" yazılı siyah bir çelenk bıraktılar. Eğitimcilerin protesto gösterisi olaysız şekilde sona erdi. Sendikalı öğretmenlerin attığı tebeşirler ve kapıya bırakılan siyah çelenk uzun süre kaldı.

Yurdumun Asil Evlatları
 // ilbeyi
Haklılar...
31 Aralık 2009 03:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler