YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğretmen atamaları yapıldı
Milli Eğitim Bakanlığı, 11 bin 475 öğretmenin atamasını yaptı.
Öğretmen atamaları yapıldı
27 Ağustos 2011 / 07:55 Güncelleme: 27 Ağustos 2011 / 08:08

KPSS ile öğretmen seçme sisteminin öğretmenlik mesleğini daha iyi yapacak kişileri seçmeye yeterli olmadığını söyleyen Bakan Dinçer, “Bu sorunu en kısa sürede çözeceğiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, bilgisayar kurasıyla 11 bin 475 kadroya öğretmen atadı. Törende konuşanMilli EğitimBakanı Ömer Dinçer, öğretmen seçme sisteminin öğretmenlikmesleğini daha iyi yapacak kişileri seçmeye yeterli olmadığını söyledi. Dinçer, “Öğretmen seçme ve atama sistemini değiştireceğiz” dedi.

9 YILDA 150 BİN ARTIŞ

Hükümetin 9 yıllık dönemde, öğretmenlikmesleğinin gelişmesi için yoğun çaba sarf ettiğini belirten Dinçer, bu süre içinde 300 bin 84 yeni öğretmen alındığını, öğretmen sayısında 150 bin artış olduğunu anlattı.

Dinçer, “Öğretmenlerimiz, her şeyin en iyisine layıklar. Onlara daha iyi çalışma şartları oluşturmanın, hayat kalitelerini geliştirmenin gayreti içindeyiz. Hemücret hemde diğer haklar bakımından arzu edilen düzeyde değil” diye konuştu. KPSS’nın öğretmen atama sisteminde ölçüt olarak kullanıldığını anımsatan Dinçer, “Öğretmen seçme sisteminin, öğretmenlik mesleğini daha iyi yapacakları seçmeye yeterli olduğunu söylemekmümkün değil. Yeterliklere öncelik veren, adil ve etkili bir yöntemi geliştirmek zorundayız” dedi.

‘Çıldırmak üzereyiz’

Dinçer’in, konuşmasının ardından salondaki bir öğretmen adayı sorunlarını dile getirmek istedi. Adayı engellemeye çalışan korumasını uyaran Dinçer, adaya, atamalardan sonra dinleme sözü verdi. Kura çekiminden sonra söz alan öğretmen adayı Savaş İka, binlerce öğretmen adayının atama beklediğini söyledi. İka, “Artık çıldırmak üzereyiz” dedi. Bakan Dinçer de, “150 bin öğretmeni alma şansımız var. Ancak o kadar öğretmeni almayı başaramadık çünkü bizim ihtiyaç duyduğumuz alanlarda yeteri kadar öğretmen bulunmuyor. Öğretmenin yetiştiği alanla Bakanlığın ihtiyaç duyduğu alanda uyumsuzluk var” dedi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler