YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğretmen adaylarına müjde
Başbakan Erdoğan'dan öğretmen adaylarına müjde geldi.
Öğretmen adaylarına müjde
30 Ocak 2012 / 22:53 Güncelleme: 30 Ocak 2012 / 22:56

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Şubat ve ağustos aylarında öğretmen alımlarını gerçekleştireceğimizin müjdesini vermek istiyorum. Ancak esas alımları şubat ayından ziyade ağustos ayında gerçekleştireceğiz'' dedi.

Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında, eğitim alanındaki icraatlara değindi. Türkiye genelinde ilk ve ortaöğretimdeki öğrencilerin karnelerini aldıklarını ve yarıyıl tatiline girdiklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, tüm öğrencilere, şubat ayının ilk günlerinden itibaren başlayacakları ikinci yarıyıl eğitim-öğretim döneminde şimdiden başarılar diledi.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Biz, yavrularımızın, gençlerimizin daha iyi koşullarda eğitim almaları için her türlü imkanı seferber ediyoruz. Bizim için eğitim, her şeyin önünde geliyor. Şu anda Fatih Projesinin hazırlıkları devam ediyor. Eğitimin merkezinde insan bilinciyle bu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Çünkü eğitimin merkezinde çocuklarımız, gençlerimiz var. Onlar adına yapılacak her türlü yatırımı, bu ülkenin geleceğine yapılan bir yatırım olarak değerlendiriyoruz. Bu anlayışla, göreve geldiğimiz günden itibaren eğitimi birinci önceliğimiz olarak kabul ettik. Bu kapsamda, devletimizin bütçesinden en büyük payı eğitim için ayırdık. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi, 2002 yılında 7,5 milyar TL iken, 2011 yılında bu rakamı yüzde 355 artışla 34 milyar TL'ye yükselttik. 2012 yılı bütçesinde ise eğitime ayırdığımız bütçeyi daha da arttırdık ve yaklaşık 39 milyar TL'ye çıkardık. Bu sayede, artış oranı 2002 yılına göre yüzde 423 oldu.

9 yılda yaklaşık 169 bin dersliğin yapımını tamamlayarak eğitim ve öğretimin hizmetine sunduk. 8 derslik ve üzeri tüm okullarımıza 29 bin 500 bilişim teknolojisi sınıfı kurduk. Okullarımıza 897 bin bilgisayar gönderdik. 2003 yılından bu yana, ilk ve ortaöğretimde kitapları tüm öğrencilerimize ücretsiz dağıttık, dağıtıyoruz. 'Haydi, Kızlar Okula' kampanyasıyla eşimle birlikte başlattığımız bu kampanya ile, 350 bin çocuğun okullaştırılmasını sağladık.

50'si Devlet, 39'u Vakıf Üniversitesi olmak üzere 89 yeni üniversite kurulmasına öncülük ettik. Bu sayede, ülkemizdeki toplam üniversite sayısını 103 Devlet, 62 Vakıf olmak üzere 165'e ulaştırdık ve artık üniversitesi olmayan şehrimiz kalmadı. Bütün bu adımlar eğitim alanında yaptığımız birkaç temel başlık sadece. Öyle ki, eğitim alanında yaptıklarımızın tamamını sıralamaya başlasak, bir değil, birkaç Ulusa Sesleniş programı gerekir.''


-Öğretmen atamaları-


Başbakan Erdoğan, öğretmen atamaları ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Bu konunun uzun bir süreden bu yana kamuoyunun gündeminde olan bir husus olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Biliyoruz ki, şu anda birçok öğretmen adayımız atanmak için heyecan içerisinde bekliyorlar. Şunu özellikle belirtmek isterim; bizim iktidarımızdan önce, eğitim, bir siyasallaşma aracı olarak görülüyor ve geçmiş hükümetler bu kadroları siyasal amaçları doğrultusunda kullanıyorlardı. Biz, eğitimin önündeki en büyük tehlikelerden birinin siyasallaşma olduğuna inandık. Bu inançla, diğer pek çok alanda olduğu gibi, öğretmen atamalarında da objektif kriterleri benimsedik. Suiistimale, kayırmacılığa, partizanlığa son verdik. İktidarımız süresince gerçekleştirdiğimiz bütün öğretmen atamalarını tamamen bilgisayar ortamında gerçekleştirdik. Hakkaniyete yaslanan bu yöntemle, 2003 yılının başından 2011 Kasım ayının sonuna kadar geçen sürede tam 320 bin öğretmen alımı gerçekleştirdik. Bununla da yetinmedik; öğretmenlik mesleğine, öğretmenlerimizin emeğine duyduğumuz saygının tezahürü olarak, bütün öğretmenlerimizin özlük haklarında, gelirlerinde ciddi iyileştirmeler yaptık.

Şimdi, hükümetimizin gündeminde yeni atamalar var. Türkiye Büyük Millet Meclisimizde kabul edilen 2012 Bütçesinde de buna ilişkin belirlemeleri yaptık. Buna göre, 2012 yılında 29 bin yeni memur alınması kararı verildi. Bu 29 bin yeni memur, tüm Türkiye genelinde tahsis edilecek kadroları içeriyor. Bu 29 bin yeni kadronun 17 bini Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmiş durumda... Bu vesileyle, şubat ve ağustos aylarında öğretmen alımlarını gerçekleştireceğimizin müjdesini vermek istiyorum. Ancak, esas alımları şubat ayından ziyade ağustos ayında gerçekleştireceğiz. Bunun özellikle bilinmesini istiyorum. Bu vesileyle şubat ayında atanamayan öğretmen adaylarımızın herhangi bir umutsuzluğa, herhangi bir yeise kapılmamalarını bilhassa rica ediyorum.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler