YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğretim üyesinden tehdit...
Öğretim üyesinden tehdit...
29 Eylül 2011 08:29
ÇÜ öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yeşim Yalçın Mendi'nin özel yurtlarda kalan öğrencileri "sonuçlarına katlanırsınız"diyerek tehdit ettiği iddia edildi. Mendi'nin yönetimin izin vermesine rağmen başörtülü öğrencileri derslerine almayacağını belirtti.
Çukurova Üniversitesi'nde birinci sınıf öğrencilerinin fişlendiği ortaya çıktı.

Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yeşim Yalçın Mendi'nin, özel yurtlarda kalan öğrencileri 'sonuçlarına katlanırsınız' diyerek tehdit ettiği öğrenildi. Hakkındaki iddiaları doğrulayan Mendi, başörtülü öğrencileri de dersine almayacağını söyledi. Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu ise Mendi'ye tepki gösterdi: "Kasıt varsa işlem yaparız. Herkes barınacağı yeri kendisi seçer. Türbanlı öğrenciler dersten çıkarılamaz."

Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yeşim Yalçın Mendi'nin tehdit ettiği iddia edilen öğrencilerden biri, ismini vermek istemezken, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Hocamız beni odasına çağırdı. Nerede kaldığımı sordu. Kaldığım yeri söyleyince oradan ayrılmamı söyledi. Ayrılmadığım takdirde 'oluşacak olumsuz sonuçlara katlanırsınız' dedi. Bu durum beni rahatsız etti. Diğer arkadaşlarla da aynı şekilde konuşmuş. Bu yüzden kaldığı yerden ayrılanlar dahi oldu." Bir diğer öğrenci de Mendi'nin kaldıkları yer dahil birçok kişisel bilgiyi not ederek kendilerini fişlediğini iddia etti.

İddialarla ilgili olarak soruları cevaplandıran Öğretim Üyesi Yeşim Yalçın Mendi, 'kaldıkları yerlerde başlarına bir şey gelme ihtimaline karşı' öğrencileri uyardığını öne sürdü. Başörtülü öğrencileri derslere almadığını doğrulayan Mendi, üniversite yönetiminin başörtüsü meselesini öğretim üyelerinin inisiyatifine bıraktığını savundu. Mendi, "Başörtülü öğrenci benim dersime giremez. Bazı öğretim üyesi arkadaşlarımız karışmıyor. Bu onların bileceği, ama ben almam." ifadesini kullandı.

REKTÖRDEN TEPKİ: İSTEYEN İSTEDİĞİ YURTTA KALIR

Konunun muhataplarından Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ise öğretim üyelerinin öğrencilerin kaldığı yerleri sorgulamasına karşı çıktı. Bunun doğru bir davranış olmadığını belirten Akınoğlu, öğrencilere bu yönde bir müeyyide uygulanması halinde öğretim üyesi hakkında gerekli işlemin yapılacağını açıkladı. "Herkes kendi barınacağı yeri hür iradesiyle kendisi seçer. 18 yaşını geçen birisi nerede kalacağını kendisi takdir eder." diyen Rektör Akınoğlu, kılık kıyafet konusunda da öğretim üyelerine 'sorun çıkartmamalarını ve öğrencilerin kılık kıyafetleri konusunda hoşgörülü olmalarını' söylediklerini ifade etti. Konunun yıllarca ülke gündemini gereksiz yere meşgul ettiğini kaydeden Çukurova Rektörü, "Biz üniversitemizde bunun sıkıntı olmasını istemiyoruz. Türbanlı öğrencilerin dersten çıkarılması gibi bir talimat vermemiz mümkün değil." şeklinde konuştu.

Zaman

Ziraat Fakültesi....
 // Adımı verirsem okulum bitmez
Çukurova ziraat fakültesi öğrencisiyim.Şunu belirtmek isterim ki bizim fakültede hocalar gerçekten bazı öğrencilere takıyor.şikayet etmeye kalksan dersten geçirmiyor.nolcak şimdi o kız arkadaşımızın hali?hocanın adı haberlere kadar düşmüşse yeşim hoca imkansız geçirmez o arkadaşımızı.ve son olarak da lütfen gelin Ç.ü ziraat fakültesi dekanlık öğrenci işlerinin haline bi bakın.hiç birşey bilmiyorlar ilgilenmiyorlar hiç bir işimizi halletmiyorlar bize s...
29 Eylül 2011 09:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler