YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenciler de tehlikede
12 Eylül'deki referandumda tayin olan memurların ardından öğrencilerin de oy kullanması tehlikede...
Öğrenciler de tehlikede
16 Ağustos 2010 / 08:20 Güncelleme: 16 Ağustos 2010 / 08:28

12 Eylül'de yapılacak referandumda, yaz döneminde tayin olan memurların ardından öğrencilerin de oy kullanması tehlikede.

Yaz tatili olması sebebiyle 1 milyona yakın üniversite öğrencisi, tarihi oylamaya katkı veremeyecek. SadeceKredive Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda 300 bine yakın öğrencinin kaldığı belirtiliyor.Referandumsüresinin 120 günden 60 güne indirilmesine rağmen YüksekSeçimKurulu referandumun süresinin 120 gün olarak belirlemişti. Kanuna uyulması halinde referandum 12 Temmuz tarihinde yapılacaktı. Ancak YSK, 120 günlük sürenin geçerli olduğunu belirterek referandumu 12 Eylül'e bıraktı.

EN ERKEN AÇILIŞ 25 EYLÜL'DE

YSK'nın referandum tarihi olarak 12 Eylül'ü belirlemesi nedeniyle Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan 300 bin öğrencinin aralarında bulunduğu 1 milyona yakın üniversite öğrencisi oy kullanamayacak. Üniversitelerde 2010-2011 eği-tim-öğretim yılı 25 Eylül veya 1 Ekim tarihlerinde başlayacak. Üniversitelerin açılış tarihinin 12 Eylül'-den çok sonra olması nedeniyle öğrenciler oy kullanamama riskiyle karşı karşıya kaldı.

ÖĞRENCİLERE EZİYET

Üniversite öğrencileri, seçmen kütüklerine kaldıkları devlet veya özel yurtlar ile oturdukları adreslerde kayıt yaptırıyor. Öğrencilerin oy kullanabilmesi için tatilleri geçirdikleri şehirlerden üniversitelerinin bulunduğu yerlere gitmesi gerekiyor. YSK, tayin olan memurların da referandumda oy kullanamayacağını açıklamıştı. YSK, emniyetin bu yöndeki talebini de reddetmişti.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler