YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenci affı açıklaması
Öğrenci affı açıklaması
05 Temmuz 2012 17:39
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğrenci affını değerlendirdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ''Üniversitelerden ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilen öğrenciler kanunun Resmi Gazete'de yayımlanması sonrasında başvurmaları halinde, takip eden eğitim öğretim yılında öğrenimlerine tekrar başlayabilecekler'' değerlendirmesinde bulundu.

Çetinsaya, Torba Yasa'da yer alan öğrenci affına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Meclis'te kabul edilen yasayla, geçen yıl çıkarılan aftan çeşitli nedenlerle yararlanamayan öğrencilere, ilişiklerinin kesildiği üniversitelere başvurmaları şartıyla yeni bir hak tanındı.

Konuya ilişkin ''Son günlerde öğrencilerimize güzel, müjdeli haberler vermenin keyfini yaşıyoruz'' diyen Çetinsaya, önce yaz okullarında ikinci öğretim harç bedellerini birinci öğretimlerle eşitlediklerini, ardından bütün üniversitelerde geçerli olmak üzere tüm öğrencilere bütünleme sınav hakkını getirdiklerini anımsattı.

Son olarak dün Torba Yasa ile geçen yıl öğrenci affından yararlanamayan üniversitelilere ikinci kez af çıktığını belirten Çetinsaya, ''Bu sevindirici bir gelişme zira bir önceki öğrenci affından yararlanamayanlardan şahsıma ve Yükseköğretim Kurulu'na bugüne kadar binlerce talep ulaştı. Bu haklı talepler sonucunda Yükseköğretim Kurulu olarak konuyla ilgili kanaatimizi biz de ilgili makamlarla paylaştık ve TBMM'deki süreci destekledik'' diye konuştu.

Çetinsaya, üniversitelerden ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilen öğrencilerin kanunun Resmi Gazete'de yayımlanması sonrasında başvurmaları halinde, takip eden eğitim öğretim yılında öğrenimlerine tekrar başlayabileceklerini ifade etti.

Gökhan Çetinsaya, ''Öğrencilere yeni bir şans daha verilmesini sağlayan düzenlemeye destek olan milletvekillerimize teşekkür ediyorum'' dedi. AA

öğrenci affı
 // gözde aydın
yılında buca eğitim fakültesi ön lisans çocuk gelişimi bölümünün 1. sınıf güz dönemini bitirdm ve sağlık nedeni ile kaydımı kapattırdm.yeni af ile kaydımı yaptırınca öğretime 2. dönemden mi başlıyacağım güz döneminden geçemediğim dersler var önerilerinizi beklyorum bu yasayı çıkaranlara çok teşekkürler...
05 Temmuz 2012 21:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler