YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Oğlumu Tv'de öyle görünce...'
41 canın gittiği Elazığ depreminde annesi ile kardeşini kaybeden Keko Çiçek’in Almanya’da çalışan babası dün gece yarısı Türkiye’ye geldi.
'Oğlumu Tv'de öyle görünce...'
12 Mart 2010 / 07:10 Güncelleme: 12 Mart 2010 / 08:20

Elazığ'daki depremin simgesi haline gelen 6 yaşındaki Keko Çiçek, Almanya'da çalışan babasına kavuştu. Depremde annesi ve 3 yaşındaki kardeşini kaybeden minik Keko'yla babasının buluşmasında duygu dolu anlar yaşandı. Gece geç saatlerde depremin en büyük yıkıma neden olduğu Okçular Köyü'ne giden baba Mehmet Çiçek, sabah saatlerinde oğluyla kucaklaştı.

YÜREĞİM KALDIRMADI

Duyguları sorulan küçük Keko, annesi ve kardeşini düşündüğünü söyleyince baba Mehmet Çiçek gözyaşlarına boğuldu. "Baba beni bırakma" diyerek ağlayan Keko, babasına sıkıca sarıldı. Baba Çiçek de Almanya'dayken olayı telefonla haber aldığını ve köye gelmek için yoğun çaba sarf ettiğini aktardı. Çiçek, "Oğlumun televizyonlardaki görüntülerine bakamadım. Bundan sonra Almanya'ya dönmeyeceğim. Burada, köyümde, yavrumun yanında yaşayacağım" dedi. Deprem bölgesine giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Keko'nun da çadırını da ziyaret etti. Basın mensuplarının alınmadığı ziyarette Başbakan Erdoğan'ın Keko ile yakından ilgilendiği ve eğitim masraflarının karşılanacağını söylediği öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın ilgisinden memnun kaldıklarını söyleyen Keko'nun babası Çiçek, "Sayın Başbakanımız uzun süre Keko'yu sevdi. Çadırdaki herkesle yakından ilgilendi" diye konuştu. Erdoğan'a bu kadar yakınken Almanya'ya bir daha dönmek istemediğini ve Türkiye'de bir iş aradığını iletmek istediğini anlatan Çiçek, "Ancak fırsat bulamadım. Devletimin bana iş konusunda destek vermesini istiyorum" diye konuştu.

TED’den burs müjdesi

Türk Eğitim Derneği (TED) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’ndan Keko’ya bir müjde geldi. Selçuk Pehlivanoğlu, Keko’nun eğitim masraflarını karşılayacaklarını açıkladı.

‘BABA BENi KURTAR’ DiYE BAĞIRIYORDU

Depremin büyük hasar verdiği Yukarı Demirci Köyü'nde 10 yaşındaki kızı Hülya ve 16 yaşındaki oğlu Yunus'u kaybeden Muhsin Yıldırım, "Yaşadığıma sevinemiyorum" dedi. Kızının "Baba beni kurtar" diye enkazın altından seslenişinin kulaklarından bir türlü gitmediğini söyleyen acılı baba şunları söyledi: "Her şey bir anda oldu. Duvar, toprak, yer üstümüze geldi. Kızımın sesini duyuyordum. Ama ben de toprak altındaydım. Bir ara elini tuttum. Ama kızımın sesini bir süre sonra duymaz oldum. Çıkar çıkmaz ellerimle enkazı açmaya çalıştım. Ama kızımın cansız bedeniyle karşılaştım. Tüm çabalarıma rağmen çocuklarımı kurtaramadım. Hülya'nın elini de son tutuşummuş.”

KIZINDAN KALAN BiR ÇiFT AYAKKABI

Kerpiç evlerin tabuta dönüştüğü Elazığ'da yoksulluk nedeniyle iki göz evde 10 kişi yaşadıklarını belirten Hayrettin Cirit, 7 yaşındaki kızı Nazlı'yı toprağa verdi. Minik Nazlı'nın ayakkabısını enkazın arasında bulan acılı baba, "Kızım bu sene okula başladı. Derslerine çok iyi çalışıyordu. Doktor olup köyüne yardım etmeyi düşünüyordu" derken gözyaşlarına hâkim olamadı.

ELBiSELERi ÜTÜLÜ ÇANTALARI HAZIRDI

Demirci Köyü'nde aynı odada yan yana uyuyan 4 kardeş, göçük altında can verdi. Çocuklarının ölüm haberiyle yıkılan baba Kadir Demirtaş "Çocuklarıma doyamadım" diye ağıt yaktı. Fatih ve Fuat kardeşler, Mimar Sinan Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'ndan hafta sonu aldıkları izinle, tatili ailelerinin yanında geçirmek istedi. Kerpiç evin bir odası iki öğrenciyle birlikte diğer kardeşleri Kibar ve Özlem'e de mezar oldu. Aynı odada kalan 6 kardeşten sadece Mehmet ve Özcan kurtuldu. Evin diğer odasında yatan baba Kadir ve anne Esma Demirtaş, toprak altında nefes alabildikleri bir alanda oldukları için hayatta kalabildi. Baba Demirtaş, Fatih ve Fuat'ın 2 gün için izne geldiğini söyleyerek "O gece çocukların elbiselerini ütületip, çantalarını hazırladık. Hatta ceplerine harçlıklarını bile koymuştum. Pazartesi sabah, gelecek olan servisle okullarına gideceklerdi. Ne bilirdim son gecemiz olduğunu" diye konuştu.

‘GEÇ MÜDAHALE ETTİLER’

Amca Fırat Demirtaş ise deprem sonrası enkaz altında kalan çocukların geç müdahale nedeniyle öldüklerini iddia etti. Acılı amca, "Enkazın içine girdiğimde çocuklar yaşıyordu. Kurtarın bizi diye bağırıyorlardı" dedi.

Deprem bilançosu

Başbakanlık, Elazığ'da pazartesi günü meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin bilançosunu açıkladı. 41 kişinin hayatını yitirdiği, 74 kişinin de yaralandığı depremde bin 988 konutun, 44 işyerinin, bin 351 hayvan barınağının hasar gördüğü belirtildi. 2 belde, 41 köy ve 10 mezra olmak üzere, toplam 53 yerleşim biriminde 3 bin 19 hayvanın da telef olduğu ifade edildi. Bölgeye, toplam 625 bin TL yardım gönderildi.

Yasa var uygulama yok

Elazığ depreminde kerpiç evlerin yerle bir olmasıyla birlikte alınması gereken tedbirler yeniden gündeme geldi. Mevcut yasaların depreme dayanıksız tüm evlerin yıkılmasını emrettiği bildirildi. Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun’da dayanıksız yapıların Afet Fonu'ndan yapılacak destekle yıkılıp yerlerine yenilerinin yapılmasının mümkün olduğu kaydedildi.

Çocukların tek hayali beton evde yaşamak

Deprem en çok çocukları etkiledi. Kızılay'ın desteğiyle depremin acılarını unutmaya çalışan miniklerin en büyük hayali ise beton evde yaşamak. Ölümü anlamayan küçükler, her şeye rağmen resim yapıyor ve Okçular Köyü'nün tek oyun parkında salıncağa biniyorlar. Çadırların gölgesinde kendilerine gönderilen boyalar ve resim defterleriyle hayallerini resmediyorlar. Çoğunun hayali ise beton ve depremde yıkılmayan bir evde yaşamak. 12 yaşındaki Medine, sağlam bir ev istediğini söylüyor.

DEPREMZEDELERE RAMAZAN MÜJDESi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'daki depremde evleri yıkılan vatandaşlara müjde verdi. Beraberinde 5 bakanla Elazığ'a giden Erdoğan, havaalanında kendisini karşılayan vatandaşlara seslendi. Erdoğan, ölenlere rahmet geride kalanlara da başsağlığı dileyerek "Ramazan ayına kadar bu köylerimizde yıkılmış olan evlerimizin yerine yeni konutlar inşa edilecek" dedi. TOKİ'nin çalışmalara başladığını belirten Erdoğan, "Ölenle ölünmüyor, ama ibret almamız, ders çıkarmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından deprem köylerine giden Erdoğan, incelemelerde bulundu.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler