YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ODTÜ'lü hocadan AK Parti'ye övgü
ODTÜ'lü hocadan AK Parti'ye övgü
25 Eylül 2013 08:07
Türkiye'nin Dış Politika Sorunları Konferansı'na çok sayıda akademisyen katıldı. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Dağı, Türkiye'nin dış politikasının AK Parti'nin gelmesinden sonra daha belirgin bir hal aldığını söyledi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Dağı, Türkiye'de gelecek iki yıl içinde yapılacak üç seçimin önem arz ettiğini belirterek, bu seçimlerin ülkenin dış politikasını da yönlendireceğini söyledi.

Washington'da Rethink Enstitüsü tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Dış Politika Sorunları" konulu konferansta, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi İhsan Dağı, Amerikan İlerleme Merkezi Uzmanı Michael Werz, Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan, Fatih Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Genç ve eski ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Alan Makovsky konuşmacı olarak yer aldı.

İhsan Dağı, Türkiye'nin dış politikasının AK Parti'nin göreve gelmesinden sonra daha belirgin bir hal aldığını söyledi. 1980 ve 1990'lı yılların Türk dış politikasından bazı örnekler veren Dağı, AK Parti'nin göreve geldiğinde ülkenin o dönem çok zayıf dış politika yürütmekte olduğunu kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hükümetin kısa dönemde ekonomiyi canlandıran politikalar gütmeyi başardığı anlatan Dağı, yürütülen demokratikleşme çalışmalarının da partiyi güçlendirdiğine vurgu yaptı.

Dağı, komşularla "sıfır sorun" dış politikasını benimseyen AK Parti'nin komşu ve bölge ülkeleriyle ekonomisini de canlandırma sayesinde politik diyaloğunu artırmayı amaçladığını vurguladı. O dönemde Türkiye'nin "yumuşak güç" olarak tanımlandığını aktaran Dağı, "Özellikle 2010 ve 2011'den sonra yumuşak güç olarak gösterilen Türkiye, bölgede yaşanan gelişmelerle birden Ortadoğu'da model alınabilecek ülke olarak gösterilmeye başlandı" ifadesini kullandı.

Dağı, Arap Baharı'nın AK Parti hükümeti için büyük bir zorluk oluşturacağı düşünülürken Türkiye'nin, Arap Baharı'nın yaşandığı ve diğer bölge ülkeleri açısından örnek alınmaya başladığına vurgu yaptı. Türkiye'nin birden bölgenin yükselen gücü olarak dikkatleri çektiğini aktaran Dağı, "Ancak Mısır'da temmuzda meydana gelen askeri darbe, Türkiye'nin bölgede bir sert güç olmadığını gözler önüne serdi" yorumunu yaptı.

Türkiye'nin dış politikasının önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceğini söylemenin güç olduğuna işaret eden Dağı, iki yıl içinde yapılacak seçimlerin önemine değindi. Dağı, "Türkiye'de iki yıl içinde üç seçim yapılacak. Bu seçimler Türkiye'nin geleceği açısından önem arz ediyor. Bu seçimlerin Türkiye'nin dış politikasını da belirleyeceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler