YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ODTÜ'den Yazıcıoğlu açıklaması
ODTÜ'den Yazıcıoğlu açıklaması
06 Temmuz 2012 20:26
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin hayatını kaybettiği helikopter kazasında çalındığı iddia edilen cihazların ODTÜ'de incelendiğine yönelik iddiaları yalanladı.

ODTÜ tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin hayatını kaybettiği helikopter kazasında çalındığı iddia edilen cihazların üniversite bünyesinde incelendiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Açıklamada, ODTÜ Bilirkişi Kurulu'ndaki öğretim üyelerinin suçlanmasının iyi niyetle bağdaştırılamadığı kaydedilirken, kazayla ilgili soruşturma kapsamında ODTÜ Rektörlüğü'ne, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ELT cihazlarının incelenmesi talebinde bulunulduğu bildirildi.

İncelenmesi istenen cihazlar arasında GARMIN GNS 430 marka GPS, Modeli 9900BX P\N 70-24-20-4S\N 0111148 olan Ryan TCAD, Argus 5000ce ve SKY Map 3 C adlı cihazların bulunduğu ifade edilen açıklamada, bu cihazlardan Argus 5000ce'nin enkaz mahallinde bulunamadığı, SKY Map 3 C'nin ise sadece data base kartının bulunduğu kaydedildi.

Başsavcılığın talebi üzerine ODTÜ'nün ilgili bölümlerinden 4 öğretim üyesinin isimlerinin Başsavcılığa bildirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Bilirkişi Kurulu adı geçen cihazlarla ilgili çalışmalarını tamamlayarak talep edilen bilgileri ve kanaatlerini Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletmiştir. Bu süreçte helikopter enkazının adı geçen parçalarının sorumluluğu Ulaştırma Bakanlığı nezdinde oluşturulan Kaza İnceleme Kurulu'nda olduğundan, inceleme adı geçen kurulla eşgüdüm içerisinde yürütülmüştür. Bilirkişi Kurulu çalışmalarını tamamen Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi doğrultusunda ve bu talepte çizilen çerçevede yürütülmüştür. Bu süreçte enkazda bulunamayan ve fiziksel olarak incelenmesi mümkün olmayan Argus 5000ce ve SKY Map 3 cihazları hiçbir şekilde ODTÜ'ye gelmemiş ve fiziksel olarak incelenmemiştir.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler