YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ODTÜ yönetiminde acziyet var
Başbakan Tayyip Erdoğan, ODTÜ yönetimini eleştirdi.
ODTÜ yönetiminde acziyet var
28 Aralık 2012 / 20:44 Güncelleme: 28 Aralık 2012 / 22:47

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ'deki olaylarla ilgili, ''Bizim oradaki ODTÜ'nün samimi gençleri, o yavrularla ilgili problemimiz yok. ODTÜ ile de bizim bir problemimiz yok. Problem, buradaki yönetimin sakat zihniyetiyledir'' dedi.

Erdoğan, TRT 1, TRT Haber ve TRT Türk ortak yayınında, ''Enine Boyuna'' programına katılarak soruları yanıtladı.

Erdoğan, ODTÜ rektörünün yaptığı ziyaret hatırlatılarak, ''Mesele sizin açınızdan vuzuha kavuştu diyebilir miyiz '' sorusu üzerine, rektörle bu konuda görüştüklerini belirtti.

''Kampüste çıkarılan bir yangın, sapan kullanmak suretiyle demir leblebilerin fırlatıldığı bir olay var. Molotoflar, kilit taşları var'' diyen Erdoğan, bu öğrencilerin bir kısmının ODTÜ'nün, bir kısmının başka okullardan geldiğini, bir kısmının da öğrenci olmadığını söyledi.

''Cam, çerçeve her yer indiriliyor'' diyen Erdoğan, burada sürekli polisin eleştirildiğini ifade etti.

Erdoğan, polisi oraya çağıranın üniversite yönetimi olduğunu ve önemli bir etkinlik için polisin oraya gelmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin yüzde 80'ininden fazlasını kendi mühendisleriyle yaptığı uydusunu o gün uzaya gönderdiğini anlatan Erdoğan, ''Bununla gururlanmak gerekir'' dedi.

''Bizim buradaki sıkıntımız şu'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizim oradaki ODTÜ'nün samimi gençleri, o yavrularla ilgili problemimiz yok. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile de bizim bir problemimiz yok. Problem, buradaki yönetimin sakat zihniyetiyledir. Burada yönetimde bir acziyet var. Acziyetini kabul edeceksin. Eğer öğrencilerinin içerisinde orada faşizan baskı uygulayan öğrenciler varsa, okulu terörize eden gruplar varsa bu gruplara karşı bir defa okul yönetiminin elinde olan disiplin kuralları var. Bunları işletmesi lazım. Önce bir hafta uzaklaştırır. Tekrar mı yaptı 15 gün, tekrar mı yaptı tamamen uzaklaştırır. Bunları başkalarına yaptılar. Çok açık net söylüyorum. Başörtülü kızlarımıza yaptılar bunları. Okullardan uzaklaştılar başörtüsü taktıkları için. Şimdi, bunlar terör estiriyor, hatta hatta daha ileri gideceğim. Bazı akademisyenler oradaki, onların eylemlerine karışmayan akademisyenler üzerinde baskı uyguluyorlar.''

Erdoğan, ''Asayiş olayından çıkıp siyasi bir bağlama oturtuluyor'' değerlendirmesi üzerine, sözlerine şöyle devam etti:

''Tabi canım. Burada şiddet uyguluyorlar. Şiddet uygulayanın sırtı sıvazlanıyor. Yani orada polise kalkıyorsun saldırıyorsun. Neymiş 'polis orantısız güç kullanmış'. Tamam, polis orada biber gazı kullandı. Polis biber gazını neden dolayı kullandı ''

Polisin biber gazını, herkes gayet güzel dururken ya da ortam süt limanken kullanmadığını, sapanla atışlar yapılırken, molotof ve taş atılırken kullandığını anlatan Erdoğan, itfaiye aracının kampüse niye çağrıldığının sorulduğunu paylaştı.

Erdoğan, ''Yav yanıyor orası, kampüs yanıyor. Kampüs yanarken tabi ki itfaiye aracını çağıracak. Ama yönetim diyorki 'yanıyor muydu' diyor. Ne demek ya, yanıyor tabi'' diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler