YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ODTÜ Rektörü'nden itiraf gibi açıklamalar
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Acar, ODTÜ olarak yolun açılmasına itirazlarının olmadığını ama itirazı olan başka çevrelerin bulunduğunu, çatışma olmadan bunu çözmenin yollarını aramak gerektiğini söyledi.
ODTÜ Rektörü'nden itiraf gibi açıklamalar
23 Ekim 2013 / 14:00 Güncelleme: 23 Ekim 2013 / 14:18

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, üniversitenin Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Anadolu Bulvarı'nın devamı niteliğindeki yolun ODTÜ için koruma amaçlı imar planının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Ancak yolun yapımının planın onay sürecinin tamamlanmasına bağlı olduğunu anlatan Acar, şöyle devam etti:

"Bu yola, Ankara'da araç trafiğine dayalı sistemin sürekli gelişmesi, raylı sistemlere yeterince önem verilmemesi, Yüzüncü Yıl ve Çiğdem Mahallesi sakinlerinin sıkıntıları ve doğal çevrenin zarar görmesi nedeniyle bazı itirazlar var. Ancak ODTÜ, yasal zorunluluklarını ve Ankaralıların ihtiyaçlarını düşünerek bu yola karşı çıkmamış, bu yola 1994 yılından beri onay vermiştir."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2 Ekim'de kendilerine planı onayladığını bildirdiğini ancak onaylı kopyaların ellerine bayram tatili öncesi son mesai günü 11 Ekim'de geçtiğini belirten Acar, planlarla ilgili itirazlarını Bakanlığa aktaracaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir araya geldik

Yol konusunun, diyalogla, ilgililer arasında görüşmeyle çözülmesini istediklerini ifade eden Acar, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Başbakanlık Müsteşarı, İçişleri Bakanı, Emniyet yetkilileri ve 5 yıldır rektörüm, ilk defa Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile de bir araya geldik. Bu da Cumhurbaşkanımızın talimatıyla oldu. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri'nin de bulunduğu toplantıda süreci, problemleri nasıl aşabileceğimizi konuştuk. Şimdiye kadar böyle bir ortamı çok uygun görmemiştim. Açıkçası, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ile konuşulduğu zaman konuları çarpıtabileceğinden korkuyordum ve bu sabahki gazete haberlerinden de bunun ne kadar doğru olduğunu anlıyorum şimdi. İkinci görüşmemiz yine İçişleri Bakanı'nın davetiyle yapılan bir koordinasyon toplantısında oldu.

Sayın Belediye Başkanı'nın geleceğinden haberim yoktu. Orada da aynı şeyler konuşuldu. Toplantıda, ODTÜ olarak yolun açılmasına itirazımızın olmadığını ama itirazı olan başka çevrelerin bulunduğunu, çatışma olmadan bunu çözmenin yollarını aramamız gerektiğini anlattık. İkincisi de herhangi şekilde oldu bittiye getirilmesin istedik. Dolayısıyla Sayın Gökçek ile bu iki toplantının dışında hiçbir görüşmem olmamıştır ve toplantılarda ne konuşulduğu o kişilerin de bilgisindedir."

Prof. Dr. Acar, 18 Ekim Cuma günü bayram tatilinin devam ettiği süreçte belediye ekiplerinin ODTÜ arazisine çitleri yıkarak, habersiz, izinsiz şekilde girip yol inşaatını başlattığını savundu.

Yasal süreç tamamlanmadan araziye girilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Acar, "ODTÜ'nün mülkiyetinde olan ve üniversitenin diktiği ağaçların üniversiteden izin almadan kesilip yok edilmesi, hem İmar hem de Orman yasalarına aykırı. Ayrıca iznimiz olsa bile herhangi ağacın kesilmesi için Orman Bakanlığının izni gerekiyor, bakanlık yetkililerinin gelip ağaçları damgalaması gerekiyor, kesilecekler ve nakledilecekler olmak üzere. Bu süreç tamamlanmadan ağaçların kesilmesi Orman Yasası'na da aykırıdır" şeklinde konuştu.

"Muhatap olduğumuz kurumların inandırıcılıkları zedelendi"

ODTÜ Senatosunun "süreç tamamlanmadan yol inşaatının başlatılmasına" yönelik kararını da okuyan Rektör Acar, üniversitenin, evrensel değerlerin yanı sıra her konuda toplumun ve ülkenin çıkarlarını ön planda tuttuğunu, bilimsel birikimini ve olanaklarını her zaman bu amaç için kullandığını belirtti.

Ancak ODTÜ'nün sorumluluk ve iyi niyetle, kişi ve kurumlara azami saygı içinde yürüttüğü bu yasal sürecin tamamlanmasını beklerken, üniversiteyi rencide eden hukuksuz bir müdahaleyle karşılaştığını savunan Acar, şunları kaydetti:

"Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, bayram tatilinin sürdüğü 18 Ekim Cuma günü saat 21.15 civarında bir gece baskınıyla çitlerimizi yıkarak yerleşkemize girmesi, onaylanan plana yasal itiraz süresi tamamlanmadan bir oldu bittiyle yol inşaatına başlayarak güzergahtaki 3 binden fazla ağacı bir gecede yok etmesi art niyetli bir davranış ve hukuksuzluk örneğidir. Üniversitemizin hak ve hukukunu hiçe sayarak yapılan bu tecavüz, koruma amaçlı imar planının kesinleşmesi sürecini ciddi şekilde sekteye uğratmış ve muhatap olduğumuz kurumların inandırıcılıklarını zedelemiştir. Bu tutumu sergileyen bir kurumun bundan sonraki ilişkilerimizde de iyi niyet ve hukuk kuralları içinde hareket edeceği konusundaki ümitlerimiz de ortadan kalkmıştır."

"Yerleşkemizde bulunan bu fiziki şiddeti kınıyoruz" ifadesini kullanan Acar, üniversite senatosunun, her türlü yasal sürecin derhal başlatılmasına ve sonuna kadar takipçisi olunmasına karar verdiğini bildirdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler