YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ödemeye 2012 yılından sonra başlayacak
Ödemeye 2012 yılından sonra başlayacak
Ödemeye 2012 yılından sonra başlayacak
29 Mart 2008 / 15:36 Güncelleme: 29 Mart 2008 / 00:00


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yeni savaş uçakları F-35 ile ilgili imzanın da atıldığını söyledi


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''F-35 uçaklarının alımı konusunda imzayı attık. Paramız olursa alacağız'' dedi.Gönül, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer'i makamında ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Bir gazetecinin, ABD firmasının Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Skorsky helikopter vermediği yönünde medyada haberler çıktığını hatırlatması üzerine Gönül, firma ile şu anda herhangi bir sorun olmadığını belirtti.


Gönül, "Skorsky ile yürümekte olan Seahawk helikopterlerinin kontrat hükümleri aynen devam etmektedir. Herhangi bir ihtilafımız yoktur. Cobra helikopterleri, helikopter ihalemize girmediler. Bazı şartlar koyduk. Onun üzerine Atak helikopterlerini TAİ firmasına, bizim firmaya ihale ettik. Onlar da İtalyanlarla beraber yapacaklar. Hatta yapmaya başladılar, belli birmesafe alındı" dedi.


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yeni savaş uçakları F-35 ile ilgili imzanın da atıldığını söyledi.


"F-35 uçaklarının alımı konusunda imzayı attık. Paramız olursa alacağız" diyen Bakan Gönül, 2012 yılından sonra ödemelerin başlayacağını açıkladı.


Yapılan anlaşmaya göre 100 adet F-35 uçaklarından alacaklarını ifade eden Gönül, "Benim memnuniyetle dahil olduğum bir proje. Çünkü dünyada ancak 9 ülke bunun üretimine katılabiliyor. Türkiye de bunlardan bir tanesi. 10.5 milyar dolar bedelle alınacak. Ama bunun yarısı Türkiye'de işlenecek" dedi.


Gönül, TOBB ve bazı sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa yaptığı "Sağduyu" çağrısının hatırlatılması üzerine, "Bana ulaşmış bir şey yok. Bizim bakanlığımızla ilgili bir tarafı yok. Hayırlı olsun, diyelim. Bizim dahil olduğumuz bir husus değil. İnşallah başarılı olurlar. Toplum kuruluşlarının çalışmalarını her zaman desteklememiz vazifemiz" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler