YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Odayı müfettişler aratmış
Odayı müfettişler aratmış
21 Ocak 2011 07:48
Odayı savcılık değil, savcılığı soruşturan müfettişler aratmış...

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde önceki gece Ergenekon’dan tutuklu Prof.Mehmet Haberal’ın tedavi gördüğü oda ile bilgi işlem merkezinde yapılan ve 6.5 saat süren aramanın Adalet Bakanlığı müfettişlerinin başvurusu üzerine gerçekleştirildiği öğrenildi.

Savcı nezaretinde saat 20.00 sıralarında hastaneye gelen Terörle Mücadele Şubesi polisleri, Adalet Bakanlığı müfettişleri ile birlikte önce, Haberal’ın odasının fiziki şartlarını inceledi. Saat 03.30’da sona eren arama sırasında odaların birbirleriyle bağlantılı olup olmadığına da bakıldı. Haberal’ın ziyaretçi kayıtlarının fotokopisini alan ve bilgi işlem servisi ve hastane bahçesindeki Haberal’ın refakatçisine ait bir otomobilde de arama yapan polis, binayı arka kapıdaki yangın merdivenlerinden terk etti. Aramalar sürerken hastaneye gelen Ana Bilim Dalı Başkanı Zerrin Yiğit de bir süre içeride kaldıktan sonra soruları yanıtlamadan binadan ayrıldı. Yiğit de soruşturma kapsamında savcılığa ifade vermişti.

Aramanın Haberal’ın yattığı hastanede gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı gerekçesi ile Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği bildirildi.

OLUR’ BEKLENİYOR
Adalet Bakanlığı müfettişlerinin arama kararını, Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nun “Hâkim ve savcıların görevlerinden doğan ve görevleri sırasında işlenen suçlar”ı düzenleyen 17. maddesi kapsamında aldığı kaydedildi. Bu arada Haberal’ı “Yerinde muayene” edecek olan Adli Tıp’ın Adalet Bakanlığı’ndan “Olur” beklediği öğrenildi.

Tansiyonu yükseldi
Haberal’ın avukatı Köksal Bayraktar hastane çıkışında yaptığı açıklamada, arama sırasında Haberal’ın tansiyonunun yükseldiğini, sağlığının tehlikeye girdiğini ifade ederek, “İki doktor geldi. Monitöre bağlandı. Kritik durumlarda bir hemşire müdahale etti. Ne aradıklarını biz anlayamadık. Yanlarında kendini ‘Savcıyım’ diye tanıtan bir kimse yoktu” dedi. (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler