YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan'la tekrar görüşülebilir
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile ihtiyaç duyulması halinde tekrar görüşülebileceğini söyledi.
Öcalan'la tekrar görüşülebilir
26 Şubat 2012 / 16:10 Güncelleme: 26 Şubat 2012 / 16:32

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, terör örgütü elebaşı ile değişik zamanlarda değişik devlet görevlilerinin görüştüğünü belirterek, ''Bu görüşmeler suç da değildir. Ülkenin ihtiyacı, yararı varsa geçmişte görüşüldüğü gibi gelecekte de görüşme ihtiyacı duyduğunda terör örgütü elebaşı Öcalan ile görüşülmesinde herhangi bir sakınca yoktur'' dedi.

Bozdağ, AA Editör Masası'nda Anadolu Ajansı'nın yurt dışı, yurt içi temsilcileriyle birim editörlerinin sorularını yanıtladı.

Üçüncü Yargı Paketi kapsamında Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 250 ve 251. maddelerinde değişiklik yapılıp yapılmayacağı ve tutukluluk sürelerini ilişkin bir düzenleme olup olmadığının sorulması üzerine Bozdağ, tasarıda tutukluluk süreleriyle ilgili herhangi bir düzenleme olmadığını söyledi.

Özel yetkili mahkemelerin yetkilerini aştığı yönünde eleştiriler yapıldığının hatırlatılması üzerine de Bozdağ, CMK 251. maddeyle ilgili bir düzenleme bulunduğunu ancak bu düzenlemenin de özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına yönelik olmadığını belirtti.
 Bozdağ, özel yetkili mahkemelerin devam eden davalar nedeniyle eleştirildiğini, bunun da demokratik bir ülkede normal karşılanması gerektiğini vurgulayarak, ''Türkiye demokratik bir ülke, demokrasilerde her şey eleştirilebilir. Mahkemelerin kararları da eleştirilebilir. Kararlar bir takım sonuçlar doğursa bile demokratik bir ülkede siyasiler, medya, sivil toplum kuruluşları ve başkaları o kararları kendi açılarından değerlendirebilir, eleştiri yapabilir. Bunlar demokrasinin gereğidir. Doğru olan şeylerdir. Bunların olması o ülkenin demokratik bir ülke olduğunun, hukuk devleti olduğunun göstergesidir. Yargı, eleştirilmez değildir, yargı kararları da kutsal metinler değildir. Dolayısıyla eleştirilir ve gereken değerlendirme de yapılır'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler