YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Öcalan'la görüşen bakan kim?"
"Öcalan'la görüşen bakan kim?"
19 Nisan 2010 15:11
CHP'li vekil Ali İhsan Köktürk, terör örgütü elebaşısı Murat Karayılan'ın söylediği iddia edilen "Şubat ayında bir hükümet üyesi Öcalan'la açılımı konuştu"sözleriyle ilgili soru önergesi verdi.

 CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk PKK elebaşı Murat Karayılan'ın gazeteci Amberin Zaman'a söylediği iddia edilen "Geçen yıl Şubat ayında bir hükümet üyesi Öcalan’a gitti ve açılımı konuştu" sözleriyle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

CHP Milletvekili Köktürk'ün soru önergesi şöyle:

"Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Tayip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk

“PKK’nın  kandil önderi Murat Karayılan’dır. Karayılan Kandil’e giden Amberin Zaman’a şunları söylüyor:

-Geçen yıl Şubat ayında bir hükümet üyesi Öcalan’a gitti ve açılımı konuştu.
Karayılan devam ediyor:

- “Hükümet üyesi Öcalan’ın açılıma ilişkin hükümete sunduğu yol haritası çerçevesinde müzakere edilebilecek tartışmaların başlayabileceğini ifade etmiş ama gerisi gelmemiş.”

Evet yapılan bu beyan ile artık  kesinlik kazanmıştır ki AKP Kürt açılımı işini Abdullah Öcalan’la beraber tezgahlamıştır.” (Yeni Çağ, Sabahattin Önkibar, 18 Nisan 2010)

Bu bilgiler ışığında;

1. Öcalan’la AKP Hükümeti adına görüştüğü ifade edilen bakan kimdir?

2. AKP’nin sözde “Kürt açılımı”, “demokratik açılım” veya “milli birlik açılımı” olarak ifade ettiği süreç Sayın Başbakan ve iktidar yetkilileri tarafından bir devlet projesi olarak nitelendirildiğine göre, bu görüşmeden milli güvenlik kurulu bilgilendirilmiş midir? Bu konu milli güvenlik kurulunda değerlendirilmiş midir?"

 Hürriyet

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler