YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan'ın yanındaki Yunan istihbaratçı konuştu
Öcalan yakalandığında yanında olan Yunan istihbaratçı Kalenderidis konuştu. Kalenderidis 'O gün hayatımın en kötü günüydü' dedi.
Öcalan'ın yanındaki Yunan istihbaratçı konuştu
19 Şubat 2014 / 18:41 Güncelleme: 19 Şubat 2014 / 18:41

Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıktıktan sonra aylar boyu farklı ülkelerde dolaşması ve Kenya'da ele geçirilmesine kadar olan süreçte en yakınında olan kişilerden Yunan istihbaratçı Savas Kalenderidis, Irak'ta yayın yapan basnews sitesine konuştu.

Öcalan'ın Yunanistan'a geldiği 9 Ekim 1998'de hükümet tarafından görevlendirildiğini dile getiren Kalenderidis, Öcalan'a Rozerin adlı kadınla, Suriye istihbaratından iki subayın eşlik ettiğini subaylardan birinin eski Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın çok yakın adamı olduğunu söyledi.

Kenya'da ayrı araçlara bindirildiklerini anlatan Kalenderidis, Öcalan'ın aracının konvoydan ayrıldığını havalimanında bir saat aramalarına rağmen Öcalan'ı bulamadıklarını söyledi. Yunan istihbaratçı, 'Dönerken bir uçağın kalktığını gördüm. Öcalan'ın bu uçakta olmaması ve Ankara'ya doğru yol almaması için dua ettim. Sabah olduğunda Öcalan'ın Ankara'da olduğunu öğrendim. Onu o halde televizyonda gördüğümüzde hepimiz ağlamaya başladık. O gün hayatımın en kötü günüydü."

Türk pasaportu taşıyordu

Öcalan'ın 'Abdullah Kurd' adına düzenlenmiş Türk pasaportu taşıdığını söyleyen Kalendidis, 'PASOK milletvekili Kostas Baduvas, bir bakanı telefonla arayarak Yunanistan'a çok önemli bir misafir geleceğini söyledi ve misafirin sıcak karşılanmasını istedi" dedi.

 

AKŞAM

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler