YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan'ın talebini dikkate almayız
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın, Meclis'te komisyon kurulması talebiyle ilgili olarak, "Bu aşamada bizim hükümet olarak dikkate alacağımız şey değil" dedi.
Öcalan'ın talebini dikkate almayız
20 Mart 2013 / 15:15 Güncelleme: 20 Mart 2013 / 15:55

Başbakan Yardımcısı Arınç Diplomasi Muhabirleri Derneği ile Rixos Otel'de kahvaltıda buluştu. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Arınç, Öcalan'ın Meclis'te komisyon kurulması talebiyle ile ilgili olarak, "Bu aşamada bizim hükümet olarak dikkate alacağımız şey değil. Sürecin ilerlediğini bir görelim, bir noktaya geldiğini bilelim, bundan sonra şüphesiz Sayın Başbakanımızda, hükümetimizde hem Parlamento'ya bilgi verir hem de yapılacak işler konusunda siyasi partilere, Parlamentomuza, milletvekillerimize, toplumumuza da gerekli mesajları, bilgileri sunar. Bu işin Kandil ayağı ve yurtdışı ayağı bulunmaktadır. Onlara yönelik söylediklerini bizim istihbarat örgütünün daha iyi değerlendireceğini düşünüyorum" dedi.

Saldırıyı DHKP-C'nin  yaptığı şüphesi

Arınç, Ankara'da dün akşamki saldırıların DHKP-C'nin askeri kanadı tarafından gerçekleştirdiğine yönelik iddialarla ilgili soru üzerine de askeri kanadın eylem yaparken üzerine parka giymediğini, ayağına bot giymediğini söyledi. Arınç, "Eğer bir eylem yapılmışsa, eylemde bir takım bulgular veya kamera kayıtlarıyla bir teşhis yapılacak noktaya gelmişse, bu insanın üzerinde askeri bir giysi bulamayız. DHKP-C'nin bu eylemi yaptığına dair bir şüphe var. Bu örgüt şu amaçla yapmış olabilir diye söyleyebiliriz. Sonucunda farklı bir netice ortaya çıkabilir. Ama son günlerde yaşadıklarımız, bugüne kadar yaptıkları eylem türleri ve bugünlerde canı en çok yanan örgüt hangisi ise bunu onun yapabileceği akla yakın şeyler" ifadelerini kullandı.

Arınç, Nevruz kutlamaları ile ilgili bir soru üzerine Nevruz Bayramı'yla ilgili organizasyonlara dikkat çekerek, "Hem sınırladılar nerede kutlanacak diye, hem de bir taşkınlık yapılmaması için hukuk dışına çıkılmaması açısından gerek BDP kanadı, gerekse sivil toplum örgütleri dikkatli olacak noktadalar. Yani Nevruzu Nevruz gibi kutlamayı ümit ediyorum. Bir bayram coşkusu, yeni bir yılın başlangıcı, tabiatın uyanması, yeni bir yıl, yeni bir olay, yeni bir hayatın başlangıcı olarak kutlanabileceğini ümit ediyorum. Buna rağmen, emniyetin bütün tedbirleri alacağını inanıyorum" şeklinde konuştu.

Öcalan'ın mesajıyla ilgili Parlamento'nun devreyi girmesi konusunda Arınç, ne Öcalan'ın düşüncelerinin ne de Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan tutanaklarının kendi düşünceleri olmadığını ifade ederek, "Biz BDP ile görüşürken yanlarında değildik, dinlemedik, bu konuda hiç bir bilgimiz yok. Ne konuştuğunu, niçin konuştuğunu, neden böyle konuştuğunu sorgulayacak noktada değiliz. Muhattabı BDP'dir. BDP aracılığıyla başka merkezlerdir. Onları ikna etmek istiyor olabilir" diye konuştu.

 

İHA

 
12:46
 // Kenan Akkuş
Bu olaylar bekleniyordu zaten. Bir kaç ay, dozu yükseltilerek, devam edecektir. Sokak olayları da olacak ve hiç ummadığımız kişilerden, hiç ummadığımız, söz ve eylemler de olacaktır. Bu duman, alev dumanı değil, aleve dökülen suyun buharıdır. Her geçiş döneminde olduğu gibi, buda biraz sancılı olacak ve mutlu günler yakındır diye düşünüyorum....
20 Mart 2013 12:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler