YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan'ın şartlarına inceleme
Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi, İmralı'da incelemesini tamamladı
Öcalan'ın şartlarına inceleme
26 Ocak 2010 / 22:47 Güncelleme: 26 Ocak 2010 / 22:47

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komisyonu'ndan biri kadın 6 kişilik heyet, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın yeni yaptırılan İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ndeki şartlarını inceledikten sonra Bursa'ya döndü.
     

İmralı'da ömür boyu hapis cezasını çeken teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi şartlarını denetlemek için sabah saatlerinde helikopterle İmralı'ya giden heyet, saat 21.00 sularında aynı helikopter ile Bursa'ya dönüş yaptı. Bursa Garnizon ve İl Jandarma Alay Komutanlığı'na iniş yapan Avrupa İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Ceza veya Muamelerin Önlenmesi Komitesi'nden (CTP) 6 kişilik heyet buradan Adalet Bakanlığı'na ait 06 AY 6740 plakalı minibüsle ayrıldı.
     

Gazetecilerin heyeti takip etmesini engellemek için ilk önce Jandarma Alay Komutanlığı'ndan içinde 4 kişinin bulunduğu 16 FD 001 plakalı siyah bir araç çıkış yaptı.  Gazetecilerin bu aracı takip etmesinden sonra Adalet Bakanlığı'na ait içinde heyetin bulunduğu minibüs hareket etti. Atlatıldıklarını farkeden gazeteciler kısa bir süre sonra içinde heyetin bulunduğu minibüsü takibe başladı. Avrupa İşkenceyi Önleme Komisyonu'ndan biri kadın 6 kişilik heyet şehir merkezindeki Almira Otel'e geçti. Heyet aynı otelde dinlenmeye geçti.
        

Heyet üyelerinin bölücübaşı Abdullah Öcalan yanı sıra aynı cezaevine nakledilen diğer 5 mahkumla da görüştüğü bildirildi. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler