YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan'ı da dinlemediler!
Brüksel’deki baskına BDP’den kınama geldi. Yani parti değişti ancak kafalar hala aynı...
Öcalan'ı da dinlemediler!
06 Mart 2010 / 09:13 Güncelleme: 06 Mart 2010 / 09:20

BDP, Öcalan’ın ’terör örgütüyle aranıza mesafe koyun’ mesajına rağmen, Belçika’daki PKK baskınlarına sert tepki göstererek örgütü sahiplendi. Demirtaş, büyükelçiyle görüştü, Ayna, “Türkiye değişecek diye beklerken, AB baskıcı bir anlayış içine girmiştir. Kartal ve Aydar’a terörist muamelesini kınıyoruz’ dedi.

‘Terör örgütüne destek’ suçlamasıyla kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin yerine kurulan Barış ve Demokrasi Partisi, Belçika’daki PKK baskınına sert tepki gösterdi. BDP’nin Brüksel temsilciliğinde basın toplantısı düzenleyen Emine Ayna, Türk askeri anayasası tarafından bile yasal olarak kabul edilen bir parti olan BDP’ye ait temsilciliğin Belçika polisince terör örgütü tanımlamasıyla basılmasını kabul edemeyeceklerini söyledi. Türkiye AB yoluna girerken, statükocu ve baskıcı anlayışın ortadan kalkacağı ve AB demokrasi kriterlerinin Türkiye’de de gelişeceği umudu içinde olduklarını” ifade eden Ayna, Avrupa Parlamentosu kapatılan DEP’in eski milletvekili Leyla Zana’ya Saharov ödülü verirken, aynı siyasi mücadele içindeki arkadaşları olan Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal’ın AB üyesi Belçika’da terörist muamelesine tabi tutulmasını şiddetle kınıyoruz “ dedi. Ayna, baskınlarla ilgili gerekirse AİHM’e başvuracaklarını ifade etti.

Büyükelçi ile görüştü

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, operasyonlara ilişkin partisinin tepkisini dile getirmek üzere, Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Pol De Witte ile görüştü. 45 dakikalık görüşme sonrasında konuşan Demirtaş, ”Türkiye’de demokratik açılımın, Kürt sorunun çözümünün diyalogun konuşulduğu, yumuşamanın yaşandığı şu süreçte yapılan bu operasyon Türkiye’nin ne kadar yararınadır herkesin bir kez daha düşünmesi lazımdır “ dedi. Demirtaş, Belçika Büyükelçisi’nin, yargı sürecinin devam ettiğini, el konulan bilgisayarların bir kaç gün içinde iade edileceğini söylediğini belirtti.

Türk asıllı bakana koruma

Belçika basını operasyonlara geniş yer verdi. La Libre Belgique, “Baskınlarda yüz binlerce euro para ve para sayma makineleri ele geçirildiğini, örgütün, uzun zamandır gençleri zorla kamplara götürdüğünü ve haraç topladığını yazdı. Gazete Brüksel bölge hükümetinde görevli Türk asıllı Devlet Bakanı Emir Kır’ın yakın koruma altına alındığını bildirdi.

KARTAL VE AYDAR CEZAEVİNDE

BELÇİKA’DA PKK’ya yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 22 kişiden, örgütün üst düzey Avrupa yöneticilerinden, DEP eski milletvekilleri Remzi Kartal ve Zübeyr Aydar dahil 8’i, tutuklandı. Federal savcılık, 14 zanlıyı sorgunun ardından serbest bıraktı. Savcılık kaynakları, Kartal ve Aydar’ın tutuklular arasında bulunduğunu teyit etti. Belçika’da 5 kentte 28 adrese önceki gün terör örgütüyle ilgisi bulunan ROJ Tv’nin de aralarında bulunduğu dernek, hücre evi ve kuruluşlara yönelik baskınlar düzenlenmişti.

‘PKK kendi sözünü söyler’

Abdullah Öcalan, kuruluş aşamasında avukatları aracılığıyla BDP’ye şu mesajı göndermişti: “Daha önce bir çok parti kapatıldı. Bu yenisi olmamalıdır. Uyarıyorum; aynı hatalara düşmemek önemlidir. ’PKK’nın sözcüsü olmak’ falan deyip partiyi kapatıyorlar. PKK yasa dışı silahlı bir örgüttür. PKK der ki ’ben devletle sorunlarımı silahla çözüyorum’. PKK’nın kendi gücü, oluşumu, daha ağırlıklı olarak dağda ve kırsalda bir yapılanması var. Ama BDP der ki ”Biz sorunlarımızı Meclis aracılığıyla yasal zeminlerde tartışmak ve çözmek istiyoruz“. PKK’nın sözcülüğü söz konusu değildir. Kaldı ki PKK kendi sözünü söyleyebilir.”

TAKSİM’DE 200 BDP’Lİ YÜRÜDÜ

BELÇİKA’daki PKK operasyonları, Taksim’de aralarında BDP’lilerin de bulunduğu yaklaşık 200 kişilik bir grup tarafından protesto edildi. Çevik Kuvvet polislerinin barikat kurarak toplu şekilde yürümelerine izin vermediği gruptan 3 kişi, üzerinde “Roj TV’ye dokunma” yazılı siyah çelengi Belçika Başkonsolosluğu’nun kapısına bıraktı.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler