YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan'dan Kandil'in direnişini kıracak hamle
Bu süreçte çözüme ayak direyen Kandil’e karşı inisiyatifi Abdullah Öcalan alarak, görüşme trafiğini değiştirdi.
Öcalan'dan Kandil'in direnişini kıracak hamle
08 Mart 2015 / 22:46 Güncelleme: 08 Mart 2015 / 22:48

İmralı’nın ‘PKK’ya silah bırakma’ çağrısının ardından çözüm sürecinde trafik yeniden hız kazandı. Çözüm sürecinde Kandil’in ayak diremesi nedeniyle Öcalan inisiyatifi ele aldı. Daha önce HDP heyeti önce Öcalan ile görüşüp detayları Kandil’e aktarıyor sonra da Hükümet ile temasa geçiyordu. Heyet bundan sonra önce Kandil daha sonra İmralı’ya gidecek.

Trafik değişti

İmralı’nın silah bırakılması çağrısına Kandil’in ayak diremesinin ardından Öcalan bu defa süreçte işleyişi tamamen kontrolü altına aldı. Daha önceki ziyaretlerde HDP heyeti önce Öcalan ile görüşüyor ardından Kandil’e giderek görüşmelerin detaylarını aktarıyor ve oradan gelen talimatlarla Hükümet ile temasta bulunuyordu.

Öcalan görüşmelerde bu trafiği değiştirdi. Bundan sonra HDP heyeti önce Kandil’e gidecek ardından ise Öcalan ile görüşecek. Hükümet ile yapılacak temaslar da Öcalan ile yapılan görüşmeden sonra yapılacak. Bu konuda HDP heyetinin önümüzdeki günlerde Kandil’e giderek KCK yetkilileri ile görüşmesi bekleniyor.

HDP heyeti genişleyecek

Edinilen bilgilere göre İzleme Kurulu ve Sekretaryanın Hükümet tarafından devreye sokulmasıyla birlikte HDP heyeti de genişleyecek. HDP heyetinden bazı isimlerin sekretaryaya dahil olmayacağı, bunların yerine ise milletvekili olmayan ancak Kürt siyasi hareketinde etkin isimlerin HDP heyetine dahil olacağı belirtildi. Heyetin “Müzakere Heyeti” olarak yeniden şekilleneceği ifade ediliyor.

Süreçte yeni dönem

Hükümet heyeti ile HDP temasları hızlanırken, 21 Mart’ta Diyarbakır’daki Nevruz’da Öcalan’ın yapacağı çağrıyla birlikte silahsızlanma başlarken, buna paralel olarak çözüm sürecinde de yeni bir evreye geçilmiş olacak. Silahsızlanma adımına karşılık hükümet tarafından da bazı adımların atılacağı öğrenilirken, karşılıklı adımlar sonrasında müzakerelerin başlayabileceğine işaret ediliyor.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler