YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan'dan ikinci çağrı geliyor
Öcalan'dan ikinci çağrı geliyor
03 Mart 2015 07:22
PKK'ya silah bırakma çağrısı yapan Öcalan'ın, sürecin tarafların istediği şekilde sürmesi durumunda, ilkinden daha büyük bir çağrı yapabileceği belirtildi.

HDP'li yetkililer son 15 günün perde arkasında yaşananları anlattı. CNN Türk'ten Kenan Şener'in haberine göre, Öcalan şimdi ikinci bir çağrıya hazırlanıyor, "Eğer devlet de adım atarsa, Öcalan'ın ikinci çağrısı çok daha kapsamlı olacak" ifadesi kullanılıyor.

Kandil ilk başta itiraz etti

Sırrı Süreyya Önder, Dolmabahçe'deki görüşme sonrası "Öcalan'ın temel belirlemesi şudur. PKK'yı bahar aylarında olağanüstü kongre toplamaya davet ediyorum. Bu davet, silah yerine demokrasi için tarihi bir niyet beyanıdır" demişti.
 
Bu açıklama 15 Şubat'ta bekleniyordu, ancak ay sonunda yapılabildi.
 
Peki ne yaşandı, neden açıklama gecikti?

 
HDP kulislerine göre, Öcalan'ın taslağı Kandil'e ulaştıktan sonra, peş peşe toplantılar yapıldı.
 
Kandil'in "hükümet iç güvenlik ve silah bırakma konusunda algı operasyonu yürütüyor, hükümet yöntemsiz, samimiyetsiz" gibi itirazlarda bulunduğu anlatılıyor.
 
Öcalan'ın çağrısı tıkanıklığı açtı
 
HDP'li yetkililer "Kandil-HDP-Öcalan arasında sorun yok, birbirine karşıt pozisyon da yok. Ancak Kandil'in endişeleri var" ifadelerini kullanıyor. Sürecin tıkanma noktasına gelmesi üzerine, Öcalan'ın yaptığı çağrı ile tıkanıklığın aşıldığı belirtiliyor.
 
Öcalan ikinci çağrıyı yapabilir
 
HDP'li yetkililer Öcalan'ın, ikinci bir çağrıya hazırlandığı bilgisini veriyor. Yetkililer "ikinci çağrı bu çağrıyı çok daha aşan bir çağrı olacak" dedi. Öcalan'ın bunu "süreçte bu güne kadarki tüm çalışmaları aşan bir çağrı yapacağım" ifadesiyle ortaya koyduğu anlatıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler