YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan'dan Fethullah Gülen'e zeytin dalı
Terörist Öcalan, avukatları aracılığıyla açıklayacağı açılımın ipuçlarını verdi. Dikkat çeken şey ise Gülen yaklaşımı;
Öcalan'dan Fethullah Gülen'e zeytin dalı
17 Ağustos 2009 / 10:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kürt sorununun çözümü için yol haritasını 15 Ağustos’ta açıklayacağı duyurulan ancak daha sonra çalışmalarını yetiştiremediği belirtilen PKK lideri Abdullah Öcalan, müebbet hapsini çektiği İmralı’da avukatları aracılığıyla Kürtlere ‘Bütün sorumluluğu benim üzerime atmayın’ mesajı gönderdi.


‘Kuzey Irak’taki gibi federal bir devleti verseler de almayacağını’ söyleyen Öcalan, kendi çözüm modelini şöyle anlattı: “Devlet olacak, diğer tarafta da demokratik Kürt ulusu olacak. Kürtler devletin varlığını tanıyacak, kabul edecek. Devlet de Kürtlerin demokratik ulus olma hakkını kabul edecek. Sonra devlet isterse yine her yerde bayrağı olacak, her yere hizmet götürecek, her yerde Türkçe öğretecek. Kürtlerin her alanda örgütlenmesinin önü açılacak, kendi sporunu, eğitimini, dini örgütlenmelerini, meclisini, belediyelerini yapabilirse kendisi yapacak, kuracak. Hatta kendi özsavunması bile olacak. Kendi ihtilaflarını çözecek bir savunma gücü olacak.”


Yeni bir sürecin başladığını anlatan Öcalan, yeni dönemin, Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’i kurması kadar önemli olduğunu savundu. Öcalan, “Geç oldu ama iyi olacak. 1920’lerde başlanan işi şimdi tamamlayacağız. O zaman Cumhuriyet kuruldu şimdi demokratikleştirilecek” dedi.


El yazısı ile yazdığı yol haritasının bir defterini tamamladığı, diğer defteri gelecek hafta çarşamba gününe yetiştirmeye çalıştığı bildirilen Öcalan’ın önceki gün avukatlarıyla yaptığı görüşmede söyledikleri, dün PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı (FHA) tarafından yayımlandı.

‘Ismarlama çözüm olmaz’


FHA’ndaki metne göre, Kürtlerden çözümü kendilerinin bulmasını isteyen Öcalan, “Sorumluluğu sadece benim üzerime atarak bu işler yürümez. Bir şeyler gelişiyorsa sürece onlar da dahil olacaklar. Bir yerlerde hazırlansın, ben de emre uyayım demekle olmaz. Bir yerden ısmarlama çözümler beklemek çözüme, başarıya götürmez. Bu işi beraber götüreceğiz, yürüteceğiz” dedi.
Yeni bir sürecin başladığını anlatan Öcalan, yeni olduğu kadar farklı olan dönemin, Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’i kurması kadar önemli olduğunu savundu. Öcalan, “Geç oldu ama iyi olacak. 1920’lerde yapılması gereken şimdi yapılacak. 1920’lerde başlanan işi şimdi tamamlayacağız. O zaman Cumhuriyet kuruldu şimdi demokratikleştirilecek” dedi.


DTP’nin de aralarında bulunduğu partilerin bu yeni dönemi derinlemesine anlaması gerektiğini söyleyen Öcalan, MHP ve CHP’nin sürece engel olması halinde yeni dönemin ruhunun altı aya kalmadan iki partiyi de bitireceğini ileri sürdü. AKP’nin de daha fazla bekleyemeyeceğini söyleyen Öcalan’a göre, “AKP, yeni yılı bile bekleyemez, tatmin edici, derin açılımlar yapmazsa dağılıp, gider” dedi.

‘Gladio’ya destek kalmadı’


Amerika’nın Türkiye’deki Gladio’dan desteğini çektiğini, bu nedenle artık kanun dışı infaz döneminin, yasadışı cinayetlerin biteceğini savunan Öcalan, şu yorumu yaptı: “Ne yapılacaksa kanunlar çerçevesinde yapılacak. Amerika ve diğer siyasi güçler yeni bir tarzla Ortadoğu’da politika yürütecek. Bu süreçte PKK’nın da olmasını istemiyor ancak bunu zorla, silahla bitiremeyeceğini anlamış durumda. PKK’yı da silahsızlandırmak istiyor ama bizimle de uzlaşmak zorunda. Bir uzlaşma doğacak.”


Yeni dönemin ABD ve Britanya’nın 200 yıllık politikalarının PKK’yı da dikkate alacak şekilde uzlaşması olacağını savunan Öcalan, “Bizimle de bu şekilde uzlaşmak isteyebilirler. Somut bir şeyin olması o kadar kolay değil. Kolay kolay somutlaştırmak istemeyeceklerdir. O kadar kolay değil, çocuk işi değil. Bunlar hassas konular, ciddi konular, somutlaştıramıyorlar” dedi.
Geçmişte devlet kurulduğunda her şeyin hallolacağına inandığını anlatan Öcalan, “Sonra devletin çözüm değil, sorunun kaynağı olduğu düşüncesine vardım. Devletin varlığı sorunu çözmüyor, daha da derinleştiriyor sorunları. Bu nedenle ben çözümü devlette görmüyorum” yorumunu yaptı.

‘Federasyonu kabul etmem’


Kendisine Amerika’nın Barzani’ye verdiği gibi bir federasyon vaat etmeleri halinde bunu kabul etmeyeceğini anlatan Öcalan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın sözünü ettiği ‘Türkiye Modeli’nin önemli olduğunu anlattı.
Türkiye Modeli’nin kolay olmayacağını, ancak samimi olunarak başarılabileceğini belirtirken, kendi çözüm modelini şöyle anlattı: “Devlet olacak, diğer tarafta da demokratik Kürt ulusu olacak. Kürtler devletin varlığını tanıyacak, kabul edecek. Devlet de Kürtlerin demokratik ulus olma hakkını kabul edecek. Böylece orta bir yerde buluşacak, uzlaşacaklar. Benim çözüm anlayışım kısaca budur. Kürtlerin her alanda örgütlenmesinin önü açılacak, Kürtler demokratik bir ulus olarak varlık kazanacak. Kendi sporunu, eğitimini, dini örgütlenmelerini, meclisini, belediyelerini yapabilirse kendisi yapacak, kuracak. Hatta kendi özsavunması bile olacak. Kendi ihtilaflarını çözecek bir savunma gücü olacak. Yani Kürtler kendi kendini demokratik bir şekilde örgütleyecek, savunacak. Benim çözümümde Türkler de Kürtler de kendi dillerini, kültürlerini, tarzlarını ortaya koyacaklar, ikisi de yan yana olacak. Toplum kendi demokratik işleyişini, öz yönetimini, eğitimini, hatta öz savunmasını yapılandıracak. Devlet buna engel olmayacak. Devletin de jandarması olacaksa demokratik olacak. Demokratik ulus olma özgürlüğümüz önündeki engeller kalkacak.”

Gülen’e sıcak mesaj


Fethullah Gülen’i yakından takip ettiğini, okuduğunu anlatan Abdullah Öcalan, “Olumsuz değerlendirmiyorum. Kürdistan’da okulları cemaatleri var, örgütlüler. Demokratik temelde, karşılıklı yaklaşımlar olabilir” sözleriyle de Gülen cemaatine sıcak mesajlar gönderdi. (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler