YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan'dan çarpıcı açıklamalar!
Öcalan'dan çarpıcı açıklamalar!
12 Eylül 2013 19:51
PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, terör örgütü KCK yöneticilerinin çekilmeyi durdurdukları iddiası ve barış süreci ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kardeş Öcalan, “Bizde medya da izledik doğrudur ama tabi acı bir şeydir, keşke sürece devam edilseydi daha faydalı olabilirdi. Biz bunu defalarca söyledik, bundan yaklaşık bir ay önce ben adaya gittim. Az boz süreci biliyorum. Neyin nereye varacağını da tahmin edebiliyoruz. Çünkü adada ağabeyim Abdullah Öcalan’dan öğrendim. Benim bağlantım ne Kandil’le vardır ne de BDP Genel Başkanı ne de giden heyetle vardır. Tabi süreç şu aşamada bizimde medyadan izlediğimiz kadarıyla o gerillanın yurt dışına çıkması yani Kandil’deki yetkili PKK’lılar durdurmuşlar. Bunun kimseye faydasının olacağını düşünmüyorum. Olan da şudur süreç tek ayak üzerinde yürüyemez bir sürecin yürümesi için iki taraflı olması gerekir” diye konuştu. Barış sürecinin tamamen durmadığına inandığını söyleyen Öcalan, “Devletin bu sürece katkı yapması gerekiyor 7-8 aydır paket diyorlar, bu paketin içerisini tam olarak kimse bilmiyor. Eğer paket bir an önce tamamen açıklansaydı ve bazı olumlu şeyler olsaydı süreç şu aşamada durma noktasında kalmazdı. Süreç durmuş değildir ama gerillanın çıkılması durdurulmuştur, devlet ve hükümet bu süreçte olumlu adımları atarsa sürece devam edilir.

Ama bu şekilde sürdürülürse adada gördüğüm kadarıyla bu süreç tek ayak üzerinde yürüyemez. Süreç iki taraflı olmalıdır” şeklinde konuştu. Süreçte en büyük gücün devlet ve hükümetin olduğunu belirten Öcalan, “9 aydan beri belki bir mermi yine sıkılmamıştır ve bir insan ölmemiştir. Bu iyi bir şeydir yani en büyük kar budur, ne asker ne gerillanın ölmemesi güzel bir şeydir ve herkes bundan dolayı son derece mutludur. Son dönemde süreç durmuştur tabi bu sürece katkısı olacak olan en büyük güç hükümet ve devlettir eğer onlar bir katkı yaparsa sürecin önü önümüzdeki günlerde yeniden açılabilir” dedi.

Sözde PKK şehitliğinin tahrip edilmesi ile ilgili konuşan Öcalan, “Ölen bir insan sever sevmez ayrıdır. Ama onu mutlaka seven insanlar vardır yani dağın başında ölen PKK’lı da olsa mezarların tahrip edilmesi ve o cenazeleri alıp İstanbul’a götürülmesi ve ailelerin böyle zor duruma sokulması doğru bir şey değildir kimseye fayda getirmez.

Yani ölülere saygılı olmak zorundasın bakın diri değildir bir kere ölmüştür, onların yani ölülerin üzerinden siyaset yapılmaz, aileleri ölülerini ziyaret ederler buna devlet ve hükümet saygılı olmak zorundadır. Diyolar ki Şırnak’taki birim yapmıştır ama devletin bundan haberi vardır, devlet bunları orada yapan insanlara yani uyarı şeklinde çeki düzen vermek zorundadır. Ölen insanların cenazelerinin tahrip edilmemesi halkın kışkırtılacak seviyeye getirilmesinin ne anlamı vardır ve özellikle bu sürecin içerisinde yapılması hiç doğru değildir, yapılmaması gerektiğinin kanısındayız.

Geçmişte belki her şey yapılmıştır, her şey olmuştur ama şimdi dünya çok daralmıştır, dünya da kabul etmezler insanlarda kabul etmezler. Cenazelere, ölen insanlara ve ailelere saygılı olsak daha faydalı olabilir, diyeceklerim budur ama bu acı bir şeydir olmaması gerekirdi, olmuşsa bir kere daha böyle vakaların olmamasını isteriz ve dileriz” ifadelerini kullandı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler