YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan talimat verdi, Karayılan katletti
Öcalan talimat verdi, Karayılan katletti
20 Nisan 2012 08:22
Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın talimatlarını avukatları aracılığıyla Kandil'e ilettiği öğrenildi.

İkinci KCK iddianamesi: Öcalan talimat verdi, avukat iletti, Karayılan katletti.

Mahkemesi'nin kabul ettiği KCK soruşturmasına ilişkin hazırlanan 2. iddianamede, örgüt faaliyetlerini yürütmekle suçlanan avukatların teknik takibe yakalanmamak için geliştirdiği taktikler ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Buna göre avukatlar, Öcalan ile yaptıkları görüşmeleri, internet kafelerden girdikleri özel e-mail adreslerinin 'taslak' bölümüne kaydediyor. Teknik takibe yakalanmamak için gönderilmeyen e-mailler bu kısımda korunuyor. Öcalan'dan 'Görüşme Notları ve Gözlem Notları' başlığıyla yazılan notlar, kısa bir süre sonra Kuzey Irak'ta terör örgütünün iki numaralı ismi Murat Karayılan tarafından okunup uygulamaya geçiriliyor. Savcılık bu yolla gerçekleşmiş 56 eylem tespit etti.

İddianameye göre avukatlar, Öcalan'ın talimatlarını içeren e-posta hesaplarına, PKK'lıların savunmalarını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu yakınlarındaki internet kafelerden giriyor. Avukatlar yalnızca özel kişilerin bildiği mail adres ve şifrelerine Abdullah Öcalan'dan aldıkları talimatları kaydediyor. Ancak mailler teknik takibe yakalanmamak için kesinlikle gönderilmiyor. Yalnızca 'taslak' kısmında korunuyor. Söz konusu yazışmalar Omeyra ve Lavinya adlı internet kafelerinden yapılıyor.

Bu bilgi paylaşımının KCK Önderlik Komitesi avukatları, KCK terör örgütü üst düzey yöneticileri ve sorumlu düzeyde faaliyet gösteren örgüt mensupları arasında gerçekleştirildiği vurgulanan iddianamede, söz konusu yöntemle illegal kapalı ağ haberleşme oluşturulduğu belirtiliyor.

İddianamede ayrıca avukatların internet kafelere giriş çıkış görüntülerinin bulunduğu vurgulanarak polisin yaptığı titiz çalışma gözler önüne seriliyor. Avukatların bilgileri 'taslak'a kaydetmesinin ardından başka bir ilde bulunan kişinin hemen aynı mail adresine girip notları aldığı belirtiliyor. İddianamede, Öcalan'ın avukatlarından bazılarının da İmralı'dan aldıkları talimatları Kandil'e bizzat giderek ilettiklerine ilişkin bilgiler yer alıyor. Kandil'deki PKK kamplarında düzenlenen 1. Kongra-Gel Kongresi'ne Öcalan'ın avukatlarından İrfan Dündar ile Mahmut Çakar'ın katıldığı kaydediliyor.

AVUKATLAR, KCK ÖNDERLİK KOMİTESİ'NDE

İkinci KCK iddianamesinde, Abdullah Öcalan'ın avukatlarının bulunduğu Asrın Hukuk Bürosu'nun, KCK sözleşmesinde yer alan KCK Önderlik Komitesi bünyesindeki örgütsel yapı içerisinde yer aldığı ileri sürülüyor. İddianameyi hazırlayan Savcı İsmail Tandoğan, bu büro için "PKK/KCK terör örgütü adına faaliyet gösterdiği ve Öcalan'ın talimatlarını uyguladıkları açıkça anlaşılmaktadır." ifadelerini kullanıyor. Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmelerinde, onları hukuk büroları açmaları konusunda teşvik ettiği ve bu talimatların avukatların görüşme notlarında yer aldığı kaydediliyor.

İddianamede, 1978 yılında PKK'ya katılan ancak Abdullah Öcalan'la olan fikir ayrılıkları ve örgüte yönelik eleştirileriyle gündeme gelen Şükrü Gülmüş'ün 'örgütün avukatları' konusundaki beyanlarına da yer verildi. Türkiye Gazetesi'nde yayımlanan 9 Ocak 2011 tarihli mülâkata atıf yapıldı. Gülmüş, şu ifadeleri kullanıyordu: "Öcalan, İmralı'ya gittikten sonra avukatlar örgütü kurmuştur. PKK'nın en etkili kadroları avukatlar. İmralı'da hükümlü bulunan Öcalan, avukatlar örgütü vasıtasıyla PKK'yı yönetmektedir. Örneğin, 2004'te PKK kongresinde de savaş kararını avukatlar aldırdı. Asrın Hukuk Bürosu'na her avukat üye olamaz. Her avukat da Öcalan'ı temsil edemez." GÖKSEL GENÇ/ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler