YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan posteri ve PKK bayrağı açıldı
Barış ve Demokrasi Partisi'nin '1. Olağan Kongre'sinde yine bildik görüntüler yaşandı. Kongerde Öcalan posterleri ve PKK bayrakları açıldı...
Öcalan posteri ve PKK bayrağı açıldı
01 Şubat 2010 / 13:33 Güncelleme: 01 Şubat 2010 / 13:38

Barış ve Demokrasi Partisi 1. Olağan Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapılıyor. Kapatılan Demokratik ve Toplum Partisinin devamı niteliğinde olan kongrede, Genel Bakanlığa Selahattin Demirtaş'ın seçilmesi bekleniyor. Kongrede, yine bildik sahneler yaşanırken, Öcalan posteri ve PKK bayrağı açıldı.

BDP'nin 1. Olağan Kongresi saat 10.30'da başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren partiler kongrenin bulunduğu Ahmet Taner Kışlalı salonun geldi. Kongreye DTP'nin kapatılmasından sonra BDP'ye geçen milletvekilleri, kapatılma kararının ardından siyasi yasak getirilen DTP eski genel Başkanı Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Leyla Zana gibi isimlerin yanı sıra Kandil'den gelen PKK'lı grup ile kadınların ağırlık bulunduğu partililer katılıyor. 457 delegenin oy kullanacağı kongrede genel Başkanlığa Selahattin Demirtaş'ın seçilmesi beklenirken, yine DTP'de olduğu gibi Eş Başkan olarak Gülten Kışanak'ın seçilmesi bekleniyor. Kongre başlamadan önce salonda bulunan partililer, Kürtçe şarkılar söyleyip Öcalan lehine sloğan attılar. Yüzleri kapalı iki partili ceplerinden çıkardığı Öcalan posterlerini gösterdikten sora tekrar ceplerine koydu. Kongrede, Türk bayrağı partinin amblemi ve kongrenin ismi naylon üzerinde bitişik olarak yer aldı. Kongre öncesinde milletvekili ve Kandil'den gelen PKK'lılar salonda tur atarak partililerle selamlaştı.

Divan Başkanlığı'nı BDP Şırnak Milletvekili Cevahir Bayındır seçildi. Bayındır, Türkçe ve Kürtçe olarak yaptığı konuşmasında, Türkiye'de barış ve demokrasiye ihtiyaç olduğunu, bu nedenle Cumhuriyetin hak damarlarının tıkalı olduğunu söyledi. Darbelerle bir çok hakkın yok sayıldığını ve buna direnen toplumsal kesimlerin bedel ödemek zorunda bırakıldığını kaydeden Bayındır, "Cunta Anayasası ve onun zihniyeti devam ettiği sürece ne yazık ki, yeni cuntalar iş başında olacaktır" dedi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'a 'Öcalan'ı muhatap alın' sözlerinden dolayı siyasi yasak getirildiğini ve DTP'nin bu nedenle kapatıldığını belirten Bayındır, "Bizde tekrar hatırlatıyoruz. Eğer kürt sorunu çözülecekse, muhatap alınması gerekenlerden biri de Sayın Öcalan'dır" dedi. Bayındır'ın bu sözleri salonda bulunanlardan büyük alkış alırken, partililer 'Sayın Öcalan' sloganı attı.

Bayındır'ını konuşmasının ardından saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okunmadı. BDP Genel Başkanı Demir Çelik'in konuşmasının ardından Genel Başkanlığa aday olan Selahattin Demirtaş'ın bir konuşma yapması bekleniyor. Konuşmaların ardından oylamalar geçilecek. Böylece BDP yeni genel başkanını seçecek. Öte yandan KCK operasyonu kapsamında tutuklu bulunan ve basına yansıyan aralarında Belediye Başkanlarının kelepçeli fotoğrafları salonda yer aldı. Kongrede, KCK operasyonu kapsamında tutuklu bulunan Belediye Başkanları tek tek anons edildi.

İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler