YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan için yeniden yargılama başvurusu
Öcalan'ın avukatları, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine müvekkilinin "yeniden yargılanması" ve "cezasının infazının durdurulması" talebiyle başvuruda bulundu.
Öcalan için yeniden yargılama başvurusu
26 Temmuz 2013 / 18:42 Güncelleme: 26 Temmuz 2013 / 18:45

İmralı Cezaevinde hükümlü bulunan terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları, müvekkilinin "yeniden yargılanması" ve "cezasının infazının durdurulması" talebiyle başvuruda bulundu.

Öcalan'ın avukatlarından Rezan Sarıca, AA'ya yaptığı açıklamada, başvurularını, "4. Yargı Paketi" olarak bilinen 6459 sayılı yasanın 21. maddesine dayandırdıklarını bildirdi.

Sarıca'nın verdiği bilgiye göre, başvuruda, "4. Yargı Paketi"nin 21. fıkrasıyla Ceza Muhakemesi Kanunu'na eklenen "İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Sözleşmenin veya eki protokollerin ihlali suretiyle bir ceza hükmünün verildiğini tespit eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kesinleşmiş kararlarından, 15 Haziran 2012 tarihi itibarıyla Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önünde denetlenmekte bulunanlar bakımından bu kanunun 311. maddesinin ikinci fıkrası hükmü uygulanmaz. Bu durumda olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde yargılamanın yenilenmesi talebinde bulunabilirler" geçici maddesine dikkat çekildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler