YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Öcalan da tıbbi imkanlardan yararlanıyor"
Adalet Bakanı Sadullah Bakan Ergin, "İmralı adasında bulunan hükümlü Öcalan ya da diğer hükümlüler, sağlık şartlarının gerektirdiği tıbbi imkanlardan yararlanıyor" dedi.
"Öcalan da tıbbi imkanlardan yararlanıyor"
31 Temmuz 2013 / 14:30 Güncelleme: 31 Temmuz 2013 / 14:32

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Habertürk televizyonunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'de demokrasinin kurullaşması için çok önemli değişimler yapıldığını belirtti,

Ergin, çözüm sürecinde birinci aşamanın yüzde kaçının bittiğinin esas olduğunu belirterek, birinci aşamada eylemsizlik ve çatışmasızlık ortamının önemli ölçüde temin edildiğini söyledi. "Yurtdışına çıkışlarla ilgili bir kısım çıkanlar var, çıkma hazırlığında ya da çıkmak üzere olanlar var. Fakat burada '10 kişi çıktı, 15 kişi kaldı' gibi değerlendirmelerin önemli bir kısmı izafidir" diyen Ergin, istihbarat birimlerinin sağlıklı bir takım tahliller yaptığını anlattı.

Ergin, ikinci aşamanın demokrasinin güçlendirilmesi olduğunu kaydetti. Ergin, şöyle devam etti:

"Üçüncü aşama, normalleşme süreci. İlk iki aşama sağlıklı şekilde mesafe katederse üçüncü aşamada somut bir suça bulaşmamış örgüt üyelerinden yurda dönmek isteyenlerin belli bir şekilde dönmesinin sağlanması ve normalleşme sürecinde bunların topluma ve ailelerine adapte olmalarına dönük çalışmaların ortaya konulması. Henüz gerçekleşmemiş aşamalar için şimdiden bir tespitte bulunmak istemiyorum. Bu 3 aşamada uzunca bir süredir bu ülkenin, bu coğrafyanın sorunu olan bir konuya çözüm bulmaya çalışıyoruz."

Çözüm sürecini akamate uğratmak isteyen çok sayıda kişi olduğuna dikkati çeken Ergin, bu tür girişimlere karşı sürecin daha direngen olması gerektiğini bildirdi.

"En son 16 Temmuz günü adaya uzmanlar gitti"

Ergin, Türkiye'de 132 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirterek, bütün hükümlü ve tutukluların 24 saat sağlık hizmetinden istifade ettiğini söyledi. Ergin, şöyle konuştu:

"İmralı adası, ulaşım açısından ana karadakiler kadar lokal hareket edilemeyeceğinden, personel ve güvenlik açısından orada sürekli görev yapan aile hekimlerimiz var. Sağlık konusunda en ufak bir tereddüt yok. 24 saat esasına dayalı aile hekimi tedavi, muayene ediyor, gerekli tedavileri uyguluyor. Uygun görüldüğü periyodlarla da uzmanlar geliyor. En son 16 Temmuz günü, 13-14 gün önce, adaya uzmanlar gitti. Bu uzmanlar göz, ortopedi, cildiye ve kulak burun boğaz. Daha önce dahiliyeci... İmralı adasında bulunan hükümlü Abdullah Öcalan ya da diğer hükümlüler, sağlık şartlarının gerektirdiği her türlü tıbbi imkanlardan yararlanıyorlar, diğer cezaevlerimizdeki 132 bin kişi gibi. Bu konu üzerinden farklı hassasiyetler geliştirerek, farklı bir takım aktiviteler oluşturmak doğru değil. Devlet sağlaması gereken hizmeti sağlıyor."

İmralı'daki ceza infaz kurumunun büyük bir yer olmadığına işaret eden Ergin, İmralı'da 9 hükümlünün kalabileceğini dile getirdi. İmralı'da 6 hükümlü bulunduğunu ifade eden Ergin,  "Abdullah Öcalan'ın İmralı'ya ilk gittiğinde kaldığı müstakil bir odası daha vardı. Orasının da bakımı yapıldı. Yeni hükümlüler gelmesi halinde oradan istifade edilecektir. Mevcut odası ya da Türkiye'ye ilk geldiğinde kaldığı oda, diğerlerinden çok farklı değil ama daha önce yapıldığı için diğerlerinden farklı standartta yapılmış. İhtiyaç olması halinde  bu tür değişimler her zaman yapılabilir" diye konuştu.

Cinsel tacize cezalar artıyor

Bakan Ergin, cinsel tacize yönelik cezaların artırılması yönünde yürütülen çalışmaların tamamlandığını, çalışmanın yakın zamanda TBMM'ye sevkedileceğini belirterek,  şunları kaydetti:

"Taciz suçunda 3 aydan 2 yıla kadar olan basit tacizde 4,5 aydan 3 yıla kadar cizalar artırılıyor. Ceza miktarı yüzde 50 artırılıyor. Basit cinsel saldırı suçlarında ceza limiti 2 yıl-7 yıl aralığındaydı. Bu 4 yıldan 10 yıla çıkartılıyor. Burada da alt sınırda yüzde yüze yakın bir artış var. Nitelikli cinsel saldırı suçları 7-12 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılıyordu. Bu da 10-20 yıl aralığına çekiliyor. Burada da alt sınırda önemli bir artış söz konusu. Çocuk mağdurlar bakımından özellikle daha caydırıcı tedbirler alındı. 3 yıl-8 yıl aralığında olan çocuk mağdurlara cinsel saldırı fiilleri 6-10 yıla çekildi. Alt sınırda yüzde 100'lük artış sağlandı."

Ergin, cinsel saldırıya mağruz kalan mağdurun beden ve ruh sağlığı bozuldu mu diye adli tıptan rapor aldırılması uygulamasına son verileceğine dikkati çekti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler