YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan" Artık sabır taşı çatladı"
Öcalan" Artık sabır taşı çatladı"
04 Ağustos 2014 23:30
İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın, aynı zamanda vasisi olan avukatı Mazlum Dinç, İmralı Adası'ndan döndü.

765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125'inci maddesine göre, ''vatana ihanet'' suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın avukatı Mazlum Dinç ve diğer hükümlülerden Cumali Karsu'nun kardeşi Pervin Oduncu, Şeyhmus Poyraz'ın oğlu Mazlum Poyraz ile kardeşi Mehmet Poyraz, sabah saatlerinde gittikleri adadan döndü.

Gemlik Jandarma Komutanlığında yapılan işlemlerinin ardından özel araca binen avukat Dinç, Öcalan'ın yaptığı görüşmede kendisine, "Artık sabır taşı çatlamıştır. Dilerim ki bir hafta içerisinde müzakere süreci başlar" dediğini belirtti. "Öcalan'ın ayrıca diyalog sürecinden müzakere sürecine geçilmemesinden rahatsız olduğunu" ifade eden Dinç, şunları söyledi:

"Görüşmemizde Öcalan, 'hala hükümet, devlet HES'ler, barajlar, kalekollar inşa etmektedir' dedi. Burada sürecin bu şekilde ilerleyemeyeceğini hatta bu HES'lerin ve barajların güvenlik gerekçesiyle yapılan HES'lerin ve barajların, bunların en büyüğü olan Ilısu ve Silvan barajını Hiroşima ve Nagazaki'deki olaya benzetti. Çünkü bunların hiçbir ekonomik değeri yok. Buna son verilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili ise şu değerlendirmeyi yaptı: 'Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik HDP'nin ciddi bir proje olduğunu, Türkiye'nin demokratik siyaseti açısından ciddi ve tek alternatif olduğunu, Selahattin Demirtaş'ın alacağı başarının çözüm ve müzakere sürecinin başlaması açısından da çok büyük bir önemi olduğunu' ifade etti. Herkesi bu çözüm sürecine aktif şekilde katılmasını ve Selahattin Demirtaş'ın başarısı için çalışmaya davet etti."

Dinç, bir gazetecinin, "Bir haftalık süreç dediniz, Selahattin Demirtaş'ın seçilememesi durumunda bu ne anlama geliyor?" şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

"Aslında direkt Sayın Öcalan bunu eleştiriyor. Çözüm sürecinin AKP tarafından seçim malzemesi olarak kullanılması seçim endeksli yaklaşılmasını ciddi şekilde eleştirdi. Kabul edilemez bir durum olduğunu ortaya koyuyor. Çok da seçime endekslememek gerekir. Kendi içerisinde çok da uzun süre sürecin, bir an önce müzakerenin başlaması gerektiğini ifade ediyor."

"Bir hafta içerisinde başlamazsa ondan sonrası için konuştunuz mu?" sorusunu ise Dinç, "Öcalan aslında barışın yürütücüsü. Türkiye'de yıllardır devam eden akan kanın durması ve köklü olan Kürt sorununun demokratik çözümü için barışçıl yollarla çözümü için aslında çaba içerisinde. Bu kanallar açılmadıktan sonra aslında Öcalan'ın ifade edebileceği çok da fazla bir şey yok" şeklinde yanıtladı.

Öcalan'ın cezaevi şartlarına da değinen Dinç, şöyle devam etti:

"Sağlığından, güvenliğinden hatta özgürlüğünden ve biz sorumluyuz. Öcalan'ın aslında sağlık sorunları devam ediyor. Bu koşulların başlı başına var olan süreçte üstlendiği rolünü tam olarak yerine getirmede çok zorlandığını gördük. Bir an önce Öcalan'ın koşullarının da düzeltilmesi gerekiyor. Çok ciddi sağlık sorunlarını gözlemliyoruz. Bu noktada, böylesi süreçte temel aktör olduğu için bir an önce koşullarının da düzeltilmeye gidilmesi gerekiyor. Kaldı ki Öcalan, tutuklu, hükümlü de değil aslında. Biz yıllardır bunu dile getiriyoruz. Hukukta şu vardır, bir kişinin tutuklu hükümlü, meşru bir şekilde tutulmasının temel kıstası, tarafsız ve bağımsız bir mahkeme tarafından verilen bir kararla tutulması gerekiyor. Öcalan'ın tarafsız ve bağımsız bir mahkeme tarafından yargılanmadığını, böylesi bir kararla tutulmadığını herkes biliyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bunu tescilledi. Aslında şu an esir alınmış durumda. Bu anlamda Öcalan'ın özgürlüğü için mücadelemizi yoğun şekilde sürdüreceğiz."

 

AA

Çatlasın
 // akin
Caninin amacı ceza evinden çıkmak Allah ona ordan çıkmayı nasip etmesin...
05 Ağustos 2014 11:50
esirmi?
 // kara murat derki!
guneydogu' da bir sorunumuz var, cumhuriyet turkiyesinin olusturdugu bir kurt sorunu, evet ama her ne dersen de, ocalan teror orgutunun basidir esir degil tutukludur, sucludur.. tarafsiz mahkemeyi nasil yapicaz? basit bir ornek; uyusturucu satan suudi arabistan'da meydanda kafasi kesilirken, hollanda'da olsa serbest birakilir. yaptigin bu ulkede suc ise seni bu ulke yargilar. avrupa insan haklari bu ulke yerine kanun koyamaz, kanunlarimizi uygulayamaz... teror basindan kahraman olmaz. ...
05 Ağustos 2014 Salı 08:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler