YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan: Af çıkmadan PKK yurtdışına çıkmaz
Öcalan: Af çıkmadan PKK yurtdışına çıkmaz
04 Mart 2011 09:17
Öcalan'ın basına yansıyan yol haritasında PKK'nın sınırötesine çekilmesi ile cezaevlerinde bulunan PKK'lıların serbest bırakılmasının eşzamanlı olması öngörülüyor...

Radikal gazetesinden Cevdet Aşkın'ın yazısı;

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


ANKARA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, günübirlik çalışma ziyareti için Mısır’a giderken yaptığı açıklamada “Terörle hiçbir yere gidilinmeyeceğini herkes gördü ve bölge halkının da bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da bütün halkımızın da teröre ne kadar şiddetle karşı olduğunu ve terörün ne kadar lanetlendiğini, teröre karşı nasıl herkesin tek yürek olduğunu herkes bilmektedir. Onun için olup bitenlerden ders alınıp hiçbir şekilde terörist eylemlere başvurulmaması gerekir. Buna tepkimiz tabi ki büyük olur” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “PKK’nın eylemsizlik kararını bitirmesinin ardından bölgede dökülecek her damla kandan Başbakan sorumludur” diyen BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak’a verdiği sert yanıtta BDP’nin demokratik zeminde siyaseti tamamen bırakarak terör örgütünün sözlüğüne soyunduğunu söyledi. ANKA’nın dünkü haberine göre Erdoğan “Bütün mesainizi, bütün enerjinizi, bütün siyasetenizi terörün sözcülüğüne ayırır, bütün derdiniz terör örgütü ele başının hapishane şartları olursa siz Türkiye’nin partisi olamazsınız” dedi.
BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Yüksekova’da “Biz çatışma, savaş istemiyoruz. Biz barış sevdalısıyız. PKK’ya eylemsizliği bitirin demedik. Hükümete somut adım atın, provokasyon yapmayın, tutuklama yapmayın dedik. Ateşkesi bitiren AKP’nin politikalarıdır. Hiçbir şey için geç değil. Bu kritik günlerde hükümetin yapacağı açıklamalar önemlidir” diye konuştu. DHA’nın haberine göre AKP’nin hükümete gelmesinden 2009 yılına kadar 200 bin kişi hakkında dava açıldığını, 32 bin kişinin mahkum edildiğini söyleyerek “Bu parti nasıl siyaset yapsın Biz hangi şartlarda nasıl eşit yarışalım?” diye sordu.

PKK

Öcalan’ın Ağustos 2009’da cezaevi yetkililerine teslim ettiği 160 sayfalık yol haritasının ana hatları avukatları üzerinden dün basına yansıdı. Öcalan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderilen yol haritası Demokratik Çözüm Planı çerçevesinde bir Eylem Planı içeriyor. Buna göre ilk aşama PKK’nın kalıcı ateşkes ilan etmesi. İkinci aşama, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun kurulmasıyla birlikte af çıkarılması. Bu aşamada cezaevlerindekiler bırakılırken PKK birimlerinin ABD, AB, BM, Kuzey Irak Yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinden oluşan bir kurulun denetiminde sınır dışına çıkması sağlanacak. Üçüncü aşama yasal düzenlemeler yapılarak Kürt sorununun çözümü gerçekleşecek. Yurtdışında üslenen PKK unsurları silahlarını bırakarak ülkeye dönecek ve legal siyasi yaşama entegre olacak.
Öcalan yol haritasının uygulanmasında kendisine ‘stratejik’ rol biçiyor ve bu role paralel koşullarında ‘makul’ iyileştirmeler de talep ediyor.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Öcalan’ın yol haritasının ana hatları/ilkeleri bizzat kendisinin değişik tarihlerde yaptığı paralel açıklamalar nedeniyle içerik olarak yenilik içermese de PKK’nın yurtdışına çıkması ile af çıkarılmasının eşzamanlı olmasına yapılan vurguyla dikkat çekiyor. Öcalan’ın böylelikle Türkiye’de çok tartışılan “PKK güçlerini sınır dışına çeksin” talebine karşılık örgütün ‘azami’ pozisyonunu formüle ettiği anlaşılıyor.
Başbakan Erdoğan ve Demirtaş’ın sözleri, bölgedeki kentlerde önümüzdeki 3 aya çatışmaların damga vuracağını gösteriyor. Çünkü hükümet siyasi çalışma ortamını güvenceye almak için BDP/PKK taraftarlarına geniş çaplı tutuklamalarla yönelirken, BDP tarafı hem bu yönelime karşı hem de genel olarak Kürt sorununun çözümüne dönük adım atılmadığı gerekçesiyle kitleleri sürekli olarak mobilize etmeye çalışacak.
Türkiye’nin tarihinin belki de en ‘gergin’ seçim sürecine işaret eden bu tablonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği Öcalan’ın avukatları üzerinden yaptığı açıklamasının muhtemelen bugün yayımlanmasıyla belli olacak. (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler