YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Obama'nın sözleri gerçekleri yansıtmıyor"
"Obama'nın sözleri gerçekleri yansıtmıyor"
25 Nisan 2013 12:10
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasını değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasının, "taraflardan birinin hissiyatını okşama niteliği taşıdığını" belirterek, "Türkler ile Ermenilerin yüz yüze gelerek, diyalog yoluyla ortak bir anlayış ve hafıza oluşturmalarına, gelecekte barışçıl ilişkiler kurmalarına yardımcı olmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Loğoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Obama'nın, Ermenilerin Türkleri tarih önünde hedef alan suçlamalarına bir kez daha sahip çıktığını ve sözlerinin tarihi gerçekleri yansıtmaktan uzak olduğunu ifade etti. Loğoğlu, şunları kaydetti:

"Taraflardan birinin hissiyatını okşamaya yönelik açıklama, Türkler ile Ermenilerin tartışma konusu olan müşterek geçmişlerine dair yüz yüze gelerek, diyalog yoluyla ortak bir anlayış ve hafıza oluşturmalarına ve gelecekte barışçıl ilişkiler kurmalarına yardımcı olmayacaktır. CHP, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin ikili ve bölgesel sorunların çözülerek düzelmesini, Türkler ile Ermeniler arasındaki bağların kardeşlik ve iyi komşuluk esaslarına dayandırılmasını istemektedir. Üçüncü taraflara düşen Türkler ve Ermenileri bir araya gelme yönünde cesaretlendirmekten ibarettir."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler