18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul22 °C
 • Ankara15 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan Gazze sözü
Başbakan Erdoğan G-20 zirvesinde bir araya geldiği Başkan Obama’ya İsrail ile ilişkilerin düzelmesi için ‘tazminat, özür ve Gazze’ye ablukanın kalkması’ şartlarını saydı
Obama'dan Gazze sözü
28 Haziran 2010 / 08:11 Güncelleme: 28 Haziran 2010 / 08:16

G20 zirvesi kapsamında ABD Başkanı Baracak Obama ile Başbakan Erdoğan ikinci kez biraraya geldi.

Dün yapılan ve yaklaşık 75 dakika süren zirvenin ardından iki lider, bugünkü zirve kapsamında başbaşa bir görüşme daha gerçekleştirdi. Bugünkü görüşme 15 dakika sürdü. .Başbakan Erdoğan, "İran ile müzakere süreci sürecek, Obama da bu yaklaşımda." şeklinde konuştu.  

G-20 Zirvesi nedeniyle Kanada’nın Toronto kentinde bulunan Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama bir görüşme yaptı. Görüşmelerde son aylarda yaşanan bölgesel ve iki ülkeyi ilgilendiren uluslararası konular ele alındı. PKK konusundaki ‘’3’lü Mekanizma’’ ve ‘’Bilgi Paylaşımı’’na devam edilmesinin teyidi yapılırken, Model Ortaklık’ta çerçevesindeki ilişkilerde güven tazelenmiş oldu.

Obama’nın, ABD milli takımının dünya kupasındaki son maçı olan Gana milli takımı ile olan maçını izlemek istemesi üzerine bir saat geç başlayan görüşme planlanandan da 45 dakika fazla sürdü. 1 saat 15 dakika süren Erdoğan-Obama görüşmesinde Türkiye ve ABD’yi ilgilendiren son dönemlerde yaşanan bütün konular ele alındı.

TÜRKİYE İSRAİL İLİŞKİLERİ MASADA

Gazze’ye yardım götüren gemileri İsrail saldırısı sonrasında gelişen olaylar başta olmak üzere, Türkiye-İsrail ilişkileri karşılıklı olarak gündeme getirildi. ABD’nin; Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin içinde bulunduğu durumdan dolayı rahatsızlığını dile getirdiği öğrenilirken, ABD’nin, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilere büyük önem verdiği bildirildi. İki ülke arasındaki ilişkilerin eski haline gelmesi konusunda ABD tarafından üzerine düşen herşeyi yaparak bu konuda katkıda bulunmaya devam edeceği dile getirildi.

İSRAİL’DEN BEKLENEN ÜÇ ADIM

Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin yumaşamasında, Türkiye tarafından; İsrail’in uluslararası sularda işlediği suçtan dolayı öncelikle özür dilmesi, tazminat ödemeyi kabul etmesi ve Gazze’deki ablukanın kalkmasının önemli rol oynayacağı dile getirildi. Erdoğan, ABD’nin İsrail’in esir aldığı Türk vatandaşlarının Türkiye’ye getirilmesi konusundaki katkılarından dolayı Obama’ya teşekkür etti.

PKK’YA KARŞI MÜCADELE

Görüşmede, PKK terörü konusu ağırlıklı bir şekilde gündeme getirilirken, karşılıklı olarak 3’lü mekanizmanın devam edeceğinin teyidi yapıldı. Ayrıca Türkiye-ABD arasındaki bilgi paylaşımının bundan sonra da devam edeceği belirtildi.

İRAN’IN NÜKLEER FAALİYETLERİ

Bölgenin güvenlik konuları da toplantıda gündeme gelirken, Türk tarafı ve ABD tarafı karşılıklı olarak İran konusundaki pozisyonları açık bir şekilde dile getirdiler. Görüşmelerde Türkiye bu konuda yürütülecek çalışmaların esasını diplomasinin oluşturması gerektiğini dile getirdi.

MODEL ORTAKLIĞA VURGU

Erdoğan-Obama görüşmesinde, ele alınan bütün konularda, her iki taraf da ne düşündüklerini birbirlerinden ne beklediklerini, gayet açık bir biçimde ifade ederken, model ortaklığa da vurgu yapıldığı ifade edildi. 

‘Obama, Gazze’deki dram için çok kızgın’

İsrail’de yayımlanan Yedioth Ahranot gazetesi, ABD Başkanı Obama’nın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 7 Temmuz’da yapacağı görüşmede, Gazze Şeridi üzerindeki İsrail ablukasının kaldırılmasını talep etmesinin beklendiğini bildirdi. Gazetenin haberinde, “Ablukanın kaldırılması ve Filistinliler’e İsrail sınır geçişlerini serbestçe kullanma izni verilmesi... Bunların, Obama’nın iki hafta sonra Netanyahu ile görüşmesinde açıkça isteyeceği talepler olması bekleniyor” denildi. Gazeteye konuşan kaynaklar Obama’nın Gazze’deki 1.5 milyon kişinin içinde bulunduğu durumun dayanılmaz olduğuna inandığını aktardığı kaydedildi. Obama’nın özellikle Gazzelilerin bölgeden serbestçe çıkışlarına izin verilmemesine öfkeli olduğu, bunu bir “toplu cezalandırma” olarak gördüğü belirtiliyor. Obama’nın Netanyahu ile, Batı Şeria’da Yahudi yerleşim inşaatların durdurulması konusunu da değerlendirmesi bekleniyor.

Samimi görüşme

Beyaz Saray açıklamasında iki liderin samimi bir görüşme yaptıkları ifade edildi. Açıklamada; terör örgütü PKK, Afganistan, İsrail’in Gazze gemilerine saldırması, Orta Doğu barışı ve İran’ın nükleerinin   ele alındığı bildirildi.

Cameron Türkiye’ye geliyor

Başbakan Erdoğan, G-20 Zirvesi’ne katılan liderler onuruna verilen resepsiyonda, Cristina Fernandez de Kirchner ile görüştü. Kirchner, Erdoğan’ın Arjantin gezisini iptal etmesine neden olan olaylar konusunda Erdoğan’a üzüntülerini ileterert Atatürk Anıtı’nın açılışıyla ilgili ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Erdoğan ayrıca, zirvede görüştüğü İngiltere Başbakanı Cameron’ı Türkiye’ye, davet etti. Cameron’un Temmuz başında Türkiye’ye geleceği açıklandı.  (Star)

erdoğan diplomasiyi aşmamalıdır...
 // ibrahim çelikoğlu
Deli doğru söylermiş.Doğruları yanlız biz dile getirebiliriz.Başbakan?Getiremez;Gizlice tetbir alır.Duygusal davranamaz.Kızdırıldığı zaman yüzünde tebessüm eksik olmaz.Hiç bir şekilde kızgınlığını belli edemez.
Devlet idaresi mukaddes bir şeydir.İnancı olanlar için Allah yolunun temelidir.Allah dostları,şehitler o yolda oluşur,gelişir ve insanlığa üstün yarar,iyilik yap,kötülüğü engelle."prensibini sunar.Böylece Dünya birbirine alışır,kaynaşır.K...
28 Haziran 2010 15:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler