YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama ve Putin’le zirvenin zirvesi!
Obama ve Putin’le zirvenin zirvesi!
15 Kasım 2015 12:27
G20'de gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Obama ve Putin'le bugün yapacağı görüşmelerde. Liderler "Paris saldırıları" ve "Suriye'ye kara harekatı"nı mercek altına alacak.

Türkiye'nin ev sahipliğini üstlendiği tarihi G20 Liderler Zirvesi'nin en kritik görüşmeleri bugün gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikili görüşmelere ABD Başkanı Barack Obama ile başlayacak, akşam da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelecek. Görüşmelerde  "Paris",  "Suriye" ve "terörle mücadele" ana başlık olacak. Erdoğan'ın Obama ve Putin'le görüşmelerinde şu başlıklar masada olacak:  

TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIĞI

Sadece terör örgütü DAEŞ değil, PKK'yla mücadeledeki işbirliğinin önemi dile getirilecek. Özellikle Ankara'nın ardından Paris'te meydana gelen kanlı saldırılar sonrası izlenecek ortak stratejiler ve anlayış birliği gündemde olacak. Erdoğan "Terörün dini, milleti, ırkı, vatanı yoktur; terörizmin ve teröristin iyisi yoktur" ifadesini kullanmıştı.  

DAEŞ'E KARŞI KARA HAREKATI

Erdoğan, uzun süredir DAEŞ'e yönelik "hava harekatı"nın sonuç vermeyeceği konusunda muhataplarını uyarmıştı.  "Ortak bir kara harekatı" artık ABD'nin de masasında. Erdoğan "Kara operasyonu konusunda olumlu gelişmeler var" mesajını vermişti.   

PYD VE FIRAT HASSASİYETİ

Türkiye, terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD'ye yönelik tavrını koruyor. Bu kapsamda, koridor açma girişimlerine karşı "Fırat'ın batısına geçiş" kırmızı çizgi olarak nitelendirilmişti. Erdoğan da, "Fırat'ın batısına kimse geçemez, bu konuda çok kararlıyız. Geçenlerde teşebbüs ettiler, gereği de yapıldı. Bu konudaki hassasiyetimiz çok daha farklı şekilde devam edecektir" demişti. Ankara'nın görüşünün Antalya'da dile getirilmesi bekleniyor.  

ESAD'IN GİDİŞİ VE YENİ SURİYE

Suriye'de normalleşme sürecine geçiş için Viyana'da yapılan toplantılar kapsamında, Esad'ın en kısa sürede siyaset sahnesinden çekilmesini içeren formüller de, görüşmelerin gündeminde olacak.

Kral’la öğle kritiği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz Al Suud ile Regnum Otel’de öğle yemeğinde bir araya geldi. Basına kapalı olarak 1.5 saat süren yemeğe Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

GÖÇMEN KRİZİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Obama ve Putin'le görüşmelerinde göçmen krizinin geldiği boyut, ana başlıklarından biri. 2.5 milyona yakın sığınmacıya ev sahipliği yapan ve 8.5 milyar dolar harcamada bulunan Türkiye'ye uluslararası camiadan gelen destek 450 milyon dolar seviyesinde kalmıştı.

PARALEL HASSASİYET

Görüşmelerde, Türkiye-ABD ve Türkiye-Rusya ilişkileri masada olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paralel Yapı'yla mücadele konusundaki duruşunu her fırsatta ortaya koyuyor. Bu kapsamda, özellikle ABD'den beklentilerin gündeme gelmesi öngörülüyor. Rusya'nın sınır ihlalleri konusundaki hassasiyetin de dile getirilmesi bekleniyor.  

ÜÇ TALEP MASADA

Türkiye, uzun süredir "güvenli bölge" ve "uçuşa yasak bölge" oluşturulması ile "eğit-donat" çalışmalarına ağırlık verilmesini öneriyor. Gelinen noktada Türkiye'nin haklılığı da ortaya çıktı. Erdoğan'ın liderlerle görüşmesinde bu başlıklar masada olacak.  

Zirve öncesi ilk imza

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Sall ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasında, "Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması" ile "Nakdi Yardım Uygulama Protokolü" imzalandı.

Singapur ile STA tamam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong'u kabulünde Türkiye ile Singapur arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı.

Zuma’ya sıcak karşılama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma ile dün bir araya geldi. Görüşmeler için Türk heyetine tahsis edilen villaya, "buggy" olarak adlandırılan golf arabasını kendisi kullanarak gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler