YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama ve Gül ortak basın açıklaması yapacak
ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye temasları başladı
Obama ve Gül  ortak basın açıklaması yapacak
06 Nisan 2009 / 10:51 Güncelleme: 06 Nisan 2009 / 00:00

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye temasları başlıyor. Ziyaretin Ankara ayağında siyasi, İstanbul ayağında turistik temaslar var. 


TOP ATIŞLARI OBAMA'YI KORKUTTU
ABD Başkanı Obama için Çankaya Köşkü'nde yapılan resmi tören sırasında atılan top atışları başkanı korkuttu.


Anıtkabir ziyaretinden sonra Çankaya Köşkü'ne çıkan Obama, ulusal marşların okunması sırasında yapılan top atışlarına hazırlıksız yakalanınca kısa süreli bir korku yaşadı.


Obama’yı Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül karşıladı. İki devlet lideri daha sonra askeri tören öncesi ulusal marşları okumak için, hazırlanan platforma çıktılar. Önce ABD ulusal marşının okunacağı törende bir anda Obama’nın ziyareti için hazırlanan askeri toplar ateşlenmeye başladı.


Tören alanında büyük bir gürültü yaratan top atışlarını beklemediği anlaşılan Obama, ilk top atışıyla ürktü ve omuzları korkuyla kalkıp indi. Şaşkınlığı çabuk atlatan ABD Başkanı, daha sonra soğuk kanlı bir şekilde törene devam etti.


Öte yandan samimi tavırlarıyla dikkat çeken Obama, milli marşların okunmasının ardından 'Merhaba Asker' diyerek tören alayı ile selamlaştı. Kırmızı halıda yürürken bir ara Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sırtını sıvazlayan Barack Obama, köşkün kapısında Gül ile basın mensuplarına poz verdi. Obama, Gül'le iki eliyle tokalaşmayı ihmal etmedi.


ABD Başkanı Barack Obama, ziyaretinin ilk durağı olan Ankara'daki temaslarına sabah Anıtkabir'i ziyaret ederek başladı. Obama mozeleye çiçek bıraktıktan sonra Anıktabir özel defterini imzaladı.


ÖNCE KÖŞK'E SONRA MECLİS'E


Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılanan Obama, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyecek.


MECLİS'TEKİ PROGRAM


Temasları çerçevesinde TBMM'yi de ziyaret edecek olan Obama, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin liderleriyle görüşerek, TBMM Genel Kurulu'na hitap edecek.


Türkiye'ye ziyaretinin 1,5 saatini Mecliste geçirecek olan Obama, Köksal Toptan ile 15 dakika baş başa görüşecek. Görüşmelerde Toptan, bulunmayacak.


Obama, Toptan'ın makam odasında ayrıca sırasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüş alışverişinde bulunacak.


TBMM Genel Kurulu, saat 15.00'te, TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar başkanlığında özel gündemle toplanacak.


Obama, parti liderleriyle başbaşa yapacağı görüşmenin ardından, Genel Kurul'a geçerek 45 dakika olarak planlanan konuşmasını yapacak


Cumhurbaşkanı Gül'ün de ABD Başkanı Obama'yı dinlemek üzere, TBMM'ye gelmesi bekleniyor.


Obama'nın konuşmasını 165 yabancı basın mensubu ile TBMM'de görev yapan 200'e yakın Türk basın mensubu, basın locasından izleyecek. Obama'nın TBMM ziyareti nedeniyle Meclise ziyaretçi alınmayacak.


Barack Obama, daha sonra Başbakanlık binasına geçerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Obama ve Erdoğan'ın da görüşmelerinin ardından basına hitap etmeleri öngörülüyor.


İSTANBUL'DAKİ TEMASLARI


ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan'ın akşam saatlerinde birlikte İstanbul'a geçmesi bekleniyor.


ABD Başkanı, Medeniyetler İttifakı Forumu’nun Dolmabahçe Sarayı’ndaki yemeğine katılacak.


Barack Obama, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde, Ayasofya ve Sultanahmet Cami'ni ziyaret edecek.


GENÇLERLE BULUŞMA


Obama, İslam Eserleri Müzesi'nde öğrencilerle bir araya geldikten sonra öğle saatlerinde Türkiye’den ayrılacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler